Euro
15.2815
-0.04%
Dolar
13.5970
0.05%
Altın
793.7550
-0.11%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
498.138
-3.36%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C

  Bursa'da emsal artışlı dönüşüm başlıyor

  Bursa Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşüm projeleri için 0.50 emsal artışı uygulamasını hayata geçiriyor.
  • 15.06.2015 - 09:18
  Bursa'da emsal artışlı dönüşüm başlıyor

  bursa

  İnşaat Müteahhitleri Sanayicileri ve İş Adamları Derneği'nin (İMSİAD) düzenlendiği Kentsel Dönüşüm Çalıştayı'nda, Bursa'daki dönüşüm çalışmaları ve yapılması gerekenler ele alındı.

  Çalıştaya katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sadece Bursa'nın değil Türkiye'nin en önemli gündem maddesi olan kentsel dönüşüm konusunda zaman kaybetmeden önemli adımlar atılması gerektiğini söyledi.

  'MÜTEAHHİTLER MASAYA OTURMALI'

  Kentsel dönüşüm konusunda vatandaşın yeterli bilgi sahibi olmadığını ve büyük beklentiler içinde olduğunu dile getiren Başkan Altepe, riskli binalarda oturan vatandaşların hayatlarını güvenlik altına almak için ve kararlı bir şekilde dönüşüm için proje üreterek müteahhitlerle masaya oturulması gerektiğini söyledi.

  KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ İÇİN DE UYGULANACAK

  Bursa'nın turizmden hak ettiği payı alması için yatırımcıları konaklama tesisi yapmaya teşvik etmek amacıyla turistik konaklama tesisleri için yüzde 0.50 emsal artışı verdiklerini kaydeden Altepe, "Bugün geldiğimiz noktada her köşede oteller yapılmaya başlandı. Biz bunu turistik tesisler için yapıyorsak, halkımızın can güvenliği için neden yapmayalım. Belediye meclisleri bunun için var. Şimdi aynı uygulamayı kentsel dönüşüm projeleri için de hayata geçiriyoruz. Bursa'nın kentsel dönüşümde de örnek bir kent olmasını istiyoruz" dedi.

  RİSKLİ YAPILAR İÇİN GEÇERLİ OLACAK

  Yalova yolunun dönüşümüne yönelik çalışmaların devam ettiğini söyleyen Altepe, "Bir taraftan vatandaşlarımızın da kenti riskli binalarının dönüşümünü sağlaması için yaptığımız 0.50 emsal artışı sadece içinde oturanların olduğu riskli yapılar için geçerli olacak. Boş bir alanda yapılacak projeler için böyle bir uygulama yok. Gerçek anlamda dönüşüm için biz vatandaşımıza her türlü desteği vermeye hazırız" diye konuştu.


  Görüş Bildir