Euro
9.6687
-0.29%
Dolar
8.0816
-0.3%
Altın
453.29
-0.36%
Borsa
1.402
1.74%
Bitcoin
522.687
2.43%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C
  Büyükada'ya yapılacak camiye onay çıktı

  Büyükada'ya yapılacak camiye onay çıktı

  Büyükada çarşıya cami yapılmasına itirazlar İBB Meclisi'nde reddedildi.
  • 16.04.2015 - 14:44

  Büyükada ya yapılacak camiye onay çıktı #1

  Büyükada'da çarşı bölgesine cami yapılmasını öngören plan değişikliğine Adalar Belediyesi, Mimarlar Odası ve İstanbul Adaları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği'nin yaptığı itirazlar İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde görüşüldü.

  Yapılan itirazlar, kentsel sit alanında yapılacak camiye olanak tanıyan plan değişikliğinin Koruma Bölge Kurulu kararı ve ilgili kurum görüşleri doğrultusunda hazırlandığı gerekçesiyle oy çokluğuyla reddedildi.

  DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NA TAHSİS EDİLMİŞTİ

  Büyükada İskelesi yakınındaki Maliye Hazinesi mülkiyetindeki 27 ada 16 parsel, dini tesis yapılmak üzere iki yıllığına Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsis edilmişti. Parselin dini tesis olması yönünde 5 No'lu Koruma Kurulumdan Mayıs 2014'te karar çıktı. Koruma Kurulu, 1/5000 ölçekli plana göre Kurul onayı alınarak avan projeye göre uygulama yapılabileceğine karar verdi.

  Parselin konut ve ticaret alanından dini tesis alanına alınmasına yönelik plan değişikliği IBB Meclisi'nden geçerek Temmuz 2014'te İBB Başkanlığınca onaylandı. Mevzuat gereği camilerin 100 metre yakınında içkili mekâna izin verilmemesi nedeniyle yapılan plan değişikliğinin Büyükada çarşının turistik yapısını bozacağı belirtiliyor.

  BASKIYI ARTTIRACAK YAKLAŞIMLARDAN KAÇINILMALI

  İşte İBB Meclisi'nin dünkü oturumunda reddedilen o itirazlar: Adalar Belediyesi: Çarşı bölgesi olarak adlandırılan ve yerleşik halkın ve günübirlik ziyaretçilerin yoğun olarak alışveriş ve yeme içme ihtiyaçlarını karşıladıkları, banka ve çeşitli hizmet birimlerinin yer aldığı bu bölgede "dini tesis alanı" ayırmak plan kararlarına aykırı olacağı gibi özellikle yaz aylarında yaşanan yoğun kullanıcı sirkülasyonu sebebiyle karmaşaya yol açacaktır.

  Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği'nde küçük ibadet yeri için en az 1000 metrekare alan ayrılması gerekirken 27 ada 16 parselin 465 metrekaredir ve dini tesis alanı için yeterli büyüklükte değildir. Sit alanı olan Adaların kendine özgü yerleşim dokusunun korunabilmesi için parsel bazında değişikliğe gidilmemesi, kullanıcı baskısını artıracak yaklaşımlardan kaçınılması gerekir.

  MALTEPE SAHİLİNDEN GÖRÜLECEK

  Büyükada sahilinde, Türkiye elektrik Dağıtım A.Ş. adına kayıtlı iken dini tesis yapılmak üzere 2 yıl süre ile Diyanet işleri Başkanlığı'na tahsis edilmişti. Mahiye Hazinesi mülkiyetinde bulunan cami alanıyla ilgili plan değişikliği geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Ak Partili meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edilmişti.

  CHP Grubu, Büyükada İskelesi'nin yaklaşık 210 metre doğusunda kalan, 27 ada, 16 parselle ilgili plan değişikliği teklifine “Cami yapılacak olan arazi 460 metrekare. Cami için oldukça küçük bir alan” diyerek karşı çıkmıştı.

  Denize sıfır noktasında Maltepe sahilini gören 500 metrekarelik arsaya adanın en büyük camisi inşa edilecek. Büyükada Çarşı Camii adı verilecek olan mabedin yükseleceği yerde bulunan TEDAŞ binası da yıkılacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir