Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
477.320
0.80%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Çekmeköy'de kentsel dönüşüm çalışmaları başladı

  Bölgenin iklimi, coğrafi yapısı, tarihi dokusu ön planda tutularak kentsel dönüşüm çalışmalarına start verildi.
  • 31.03.2016 - 13:31
  Çekmeköy'de kentsel dönüşüm çalışmaları başladı

  Çekmeköy de kentsel dönüşüm çalışmaları başladı #1

  Çekmeköy Belediyesi, köşkleriyle Türkiye tarihine yön veren isimleri ağırlayan Alemdağ’da kentsel dönüşüm çalışmalarına başladı. Bölgede yapılacak olan konutlar bölgenin iklimi, coğrafi yapısı, tarihi dokusu ve bölge insanının ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yeniden tasarlandı.

  "YAPILAR AZAMİ 6 KAT OLACAK"

  Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz konuyla ilgili bir açıklama yaparak, "Yapılar azami 6 kat olacak. Bulvar mantığıyla yapılan uygulama, ticaret ve konut olarak karma kullanıma göre dizayn edildi. Bölgenin doğal yapımına uygun olarak, kısmi ahşap kaplamalar kullanılacak. Cephelerin kalan kısımları pastel renklerle boyanacak. Bölgenin tarihinde de önemli yer tutan, huzur kavramının simgesi olarak beyaz renk hakim olacak. Bölgenin sosyal yaşam ve ekonomisinin canlandıracak karma kullanım esas alındı. Azami 6 kat üzerine yapılacak binalarda bir örnek ferforjeler kullanılacak."

  "PROJELER KENTİN FİZİKSEL YAPILARINA ENGEL OLMAYACAK"

  Poyraz ayrıca şu ifadeleri kullandı, "Gelişmiş toplumlarda kent planlama ilkelerinin yeniden geleneksel değerleri önemsediğini, doğaya özlemin artığını görüyoruz. Bizler, elimizde olan mevcut doğal hazinelerin kıymetini ve mahalle kültürünün değerini biliyoruz. Bizim hala anahtarını birbirine veren komşularımız, sokakta oynayan çocuklarımız, cenaze evine elinde yemekle koşan komşularımız, bahçelerde piknik yapabilen ailelerimiz var. Projelerimizde kentin fiziksel yapısının bu değerlere engel olmamasına dikkat ettik" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir