Euro
15.3447
0.07%
Dolar
13.4530
0.12%
Altın
786.0920
0.00%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
573.693
-0.80%
5ºC
İstanbul
Bulutlu 5 C

  Cem Sultan Türbesi ziyarete açılıyor

  Bursa’daki Muradiye Külliyesi’nde bulunan Cem Sultan Türbesi’nin restorasyon çalışmalarının tamamlandığı belirtildi.
  • 05.06.2015 - 09:28
  Cem Sultan Türbesi ziyarete açılıyor

  Cem Sultan Türbesi ziyarete açılıyor #1

  Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarihi eserleri ayağa kaldırmak amacıyla restorasyon çalışmalarına başladığı Muradiye Külliyesi'ndeki Cem Sultan Türbesi'nde restorasyon sürecini tamamladı.

  Muradiye'deki çalışmaların, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Listesi'ne dahil alanlardaki son restorasyonlar olduğunu ifade eden Altepe, tarihi eserleri ayağa kaldırmak ve yeniden işlevlendirmek için titizlikle çalıştıklarını belirtti.

  EN KISA ZAMANDA ZİYARETE AÇILIYOR

  Bursa'yı tüm külliyeleriyle beraber adeta ayağa kaldırdıklarını dile getiren Altepe, kentin en önemli semtlerinden birinde bulunan Muradiye Külliyesi'ndeki restorasyon çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

  Dönemin Osmanlı saray efradının naaşlarının 12 türbede bulunduğunu anlatan Altepe, "Sultan 2. Murad ve Fatih Sultan Mehmet'in çocuklarından torunlarına kadar tüm akrabalarının kabirleri Muradiye'de. Fatih Sultan Mehmet'in iki oğlu, 2. Bayezid'in iki oğlu, Cem Sultan ve Şehzade Mustafa da Cem Sultan Türbesi'nde. Adına para bastırmış ve 18 günlük de iktidarı bulunan Cem Sultan, Rodos'ta vefat etmiş ancak cenazesi Bursa'ya getirilmiş" diye konuştu.

  ÇATIDAKİ RESTORASYON TAMAMLANDI

  Altepe, Cem Sultan Türbesi'nin restorasyonunun tamamlandığını, yapının orijinal işlerinin tamamen ortaya çıkarıldığını, seramik ve çinilerinin tek tek elden geçirildiğini söyledi.

  Türbenin en kısa zamanda yeniden ziyarete açılacağını belirten Altepe, "Cem Sultan Türbesi'nin çatısından duvarlarına, zeminine ve dış mekanlarına kadar tüm restorasyonları tamamlandı. Cem Sultan Türbesi, ayrı bir hazine ve ayrı bir güzellik. Bu türbe, çok özellikli kalem işleri ve tüm işlemelerle kendine has, özel dizayn edilmiş bir türbe. Altın varaklarla işlenmiş" ifadelerini kullandı.


  Görüş Bildir