Euro
10.1648
0.24%
Dolar
8.6732
0.31%
Altın
490.2
0.45%
Borsa
1.392
-1.97%
Bitcoin
384.450
-6.46%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Cevizlibağ-Yenibosna aksına talep arttı

  Cevizlibağ-Yenibosna aksı konumu itibariyle özellikle hizmet sektörü tarafından yoğun ilgi görüyor.
  • 05.04.2016 - 14:57
  Cevizlibağ-Yenibosna aksına talep arttı

  Cevizlibağ-Yenibosna aksına talep arttı #1

  Cevizlibağ-Yenibosna aksı İstanbul'un merkezi iş alanında bir alt merkez olarak gelişimini sürdürüyor. Atatürk Havalimanı ve Basın Ekspres Yolu bağlantı aksına yakın olması nedeniyle geliştirilen projelerde home office ve ofislerin ağırlıklı olduğu belirtiliyor. EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, bölgenin D-100 ve Basın Ekspres aksına yakın ya da cepheli konut projelerinin rezidans tarzında olduğunu, daha iç kesimlerde ise konut ağırlıklı bir gelişim görüldüğünü kaydediyor. Bakırköy ve Ataköy sahil kesimlerine yakın olan yerlerde daha çok site tarzında yapılaşmanın yer aldığını ve bölgede üst-orta ve üst gelir grubuna yönelik yapılaşmanın hakim olduğu ifade eden Yazıcı, ulaşım açısından erişilebilirliğin yüksek olduğu akslarda ise ofis ağırlıklı projelerin üretildiğini belirtiyor.

  OFİS VE KONUTTA GENİŞ FİYAT ARALIĞI

  Markalı konut projelerine bakıldığında birim satış değerinin 1.655-13.100 TL/m² gibi çok geniş bir aralıkta değiştiğini ifade eden Yazıcı, inşaatı ve satışı devam eden konut projelerinde birim satış değerlerinin de 3.250-22.700 TL/m² gibi geniş bir aralıkta olduğunu kaydediyor. Bakırköy ve Bahçelievler'de ağırlıklı olarak nitelikli ofis projelerinin satıldığını belirten Yazıcı, ofislerin ikinci ele geçtikten sonra kiralandığını ifade ederken bölgedeki mevcut nitelikli ofis projelerinin birim satış değerlerinin 5.500-12.700 TL/m² gibi bir aralıkta değiştiğini ve inşaatı ve satışı devam eden ofis projelerinde ise birim satış değerlerinin 10.800-14.400 TL/m² gibi bir aralığa yükseldiğini söylüyor. Daha çok merkezi iş alanı olarak gelişimini sürdüren bölgede, gelecek dönemlerde de home office ve ofislerin ağırlıklı olacağını ifade eden Yazıcı, konut projelerine bakıldığında ise küçük alanlı dairelerin daha çok talep edildiğine dikkat çekiyor. Yazıcı, söz konusu projelerin genellikle çalışan, bekar ve çocuksuz, orta ve orta üst gelir grubu tarafından tercih edildiğini kaydediyor.

  BÖLGENİN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

  Yazıcı, geçmişte özellikle tekstil ve deri sektöründe faaliyet gösteren fabrika arazilerinin, sanayi sitelerinin ve nakliye amacıyla kullanılmış ambarların merkezi olan bölgenin, boşalan fabrika arazileri üzerinde yükselen konut, ofis ve alışveriş merkezleriyle artık yeni bir kimliğe sahip olduğunu belirtiyor. Sahilden başlayan bu gelişmenin kuzeye doğru etkisini artırdığını söyleyen Yazıcı, orta vadede bölgenin yeni bir yüze kavuşacağını, bölgede konumlu konutların değerlerinin yavaş ivmeli, ancak doğrusal bir şekilde artmaya devam edeceğinin altını çiziyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir