Euro
9.3582
-0.32%
Dolar
7.8426
-0.37%
Altın
449.92
-1.78%
Borsa
1.341
-0.09%
Bitcoin
133.831
-3.36%
13ºC
İstanbul
Güneşli 13 C

  Çevre Bakanlığı'ndan imar transferi müjdesi

  Bakanlık, kentsel dönüşüm kapsamında yapılaşmaya izin verilmeyen alanlardaki imar haklarının transferine imkan sağlıyor.
  • 04.12.2012 - 19:57
  Çevre Bakanlığı'ndan imar transferi müjdesi

  Çevre Bakanlığı ndan imar transferi müjdesi #1

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm sürecinde, Türkiye'ye 'imar haklarının transferi' kavramını kazandıracak.

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın açıklamalarına göre, yaklaşık 6.5 milyon binanın yıkılıp yeniden yapılacağı kentsel dönüşüm projesi kapsamında imar haklarının transferi uygulamasına gidecek.

  BAYRAKTAR: "SERTİFİKA VERİLECEK"

  Bayraktar, imar yoğunluğunun azaltılması istenen alanla transfer etmek istenen alan belirlendikten sonra arsa sahibine kullanmak istediği imar hakkının tamamını ya da bir kısmını başka alanda kullanma hakkını gösteren sertifika verileceğini belirtti.

  İMAR HAKKINI TRANSFER ETME ŞANSI

  Bakanlık, böylece riskli alanda imar hakkı bulunan ve kentsel dönüşümle birlikte yapılaşmaya izin verilmeyecek yerlerde vatandaşların imar hakkını başka bir alana transfer edebilecek.

  DERE YATAĞI SU HAVZASI FAY HATTI

  Transferle yerinde geri dönüşüm yapılamayacak dere yatağı, fay hattı, su havzaları gibi alanda evi bulunan vatandaşların hak mağduriyetinin önünü geçilecek.

  Bakanlığın üzerinde çalıştığı sistemle arsa sahibi kendi rızasıyla var olan imar hakkını kullanmayıp, kamu güvencesi ve işbirliğiyle başka bir projede kullanabilecek. Sertifikası bulunan mülk sahibi bu hakkı kendisi kullanabileceği gibi menkul kıymet olan sertifikayı piyasada satarak başkalarına devredebilecek. Vatandaş, bu sertifikayı ikincil piyasa üzerinden istediği an paraya çevirebilecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir