Euro
10.386
0.75%
Dolar
8.8458
0.96%
Altın
498.68
1.58%
Borsa
1.39
-0.79%
Bitcoin
394.402
3.11%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 15 C

  Çin ekonomisinin saatli bombası emlak piyasası

  Çin'de bütün ekonomiyi tehdit eden devasa borç patlamasının arka planındaki itici gücün emlak piyasası olduğu belirtiliyor.
  • 10.09.2015 - 14:11
  Çin ekonomisinin saatli bombası emlak piyasası

  Çin ekonomisinin saatli bombası emlak piyasası #1

  Çin ekonomisinden çok da iç açıcı olmayan haberler gelirken, Çin borsasındaki sert hareketler ABD ve Avrupa mali piyasaları üzerindeki etkileri yüzünden küresel sıkıntıya dönüşmüş durumda. Ancak uzmanlara göre, her ne kadar Çin borsasındaki volatilite yavaşlayan ekonomisinin sonucu olsa da, bir ülke ekonomisinin asıl kaderini belirleyen unsur, borçlanma piyasaları.

  YEREL İDAREDEKİ EN ÖNEMLİ VARLIK TOPRAK

  Fortune’da yer alan haberde,  Çin emlak piyasasının ABD gayrimenkul pazarından farklı bir işleyiş sergilediği ancak halen bütün ekonomiyi tehdit eden devasa borç patlamasının arka planındaki itici güç olduğu kaydediliyor. ABD’de emlak yatırımlarına olan talebi destekleyen ve de sonra büyük bir krize yol açan unsur, teminatlandırılmış borç yükümlülükleriydi. Çin’de ise ABD’dekine benzer bir özel toprak mülkiyeti olmadığından, ortalama vatandaşların geri ödeyemeyecekleri bir borç yükü söz konusu değil. Bunun yerine yerel yönetimler, altyapı yatırımlarını finanse etmek amacıyla büyük ölçüde “yerel yönetim finansman araçları”na güvendiler. Bu yerel idarelerin ellerindeki en önemli varlık ise, toprak.

  TOPRAK YAN DAMAR OLARAK KULLANILIYOR

  Çin Kalkınma Bankası’ndan uzun vadeli kredi sağlayabilmek için yıllardır toprağı kolateral olarak kullanıyorlar. Yerel idareler Çin Merkez Bankası’nın desteğiyle bu kredileri aldırlar. Nitekim Çin hükümetinin Amerikan mali krizinin dünyayı salladığı 2008 yılında devreye soktuğu 570 milyar dolarlık teşvik paketi büyük ölçüde yerel idarelerin borçlanmasına dayanıyordu. Bu program Çin’in ekonomik büyümesini teşvik etti ancak artık kaynak tükenmek üzere.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir