Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
702.948
0.69%
16ºC
İstanbul
Bulutlu 16 C
  Çok tehlikeli 40 mesleğe belge zorunluluğu

  Çok tehlikeli 40 mesleğe belge zorunluluğu

  Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfında belirlenen 40 meslekte çalışanlar için, mesleki yeterlilik belgesine sahip olma zorunluluğu getirildi.
  • AA
  • 25.05.2015 - 10:10

  Çok tehlikeli 40 mesleğe belge zorunluluğu #1

  Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  BELGE SAHİBİ OLMAYANLAR 1 YIL SONRA ÇALIŞTIRILAMAYACAK

  Buna göre, ahşap kalıpçısı, alçı levha uygulayıcısı, alçı sıva uygulayıcısı, alüminyum kaynakçısı, bacacı, betonarme demircisi, betoncu, çelik kaynakçısı, direnç kaynak ayarcısı, doğalgaz altyapı yapım kontrol personeli, doğalgaz çelik boru kaynakçısı, doğalgaz ısıtma ve gaz yakıcı cihaz servis personeli, doğalgaz işletme bakım operatörü, doğalgaz polietilen boru kaynakçısı, duvarcı, endüstriyel boru montajcısı, hidrolik pnömatikçi, ısı yalıtımcısı, ısıtma ve doğalgaz iç tesisat yapım personeli, inşaat boyacısı, iskele kurulum elemanı, kaynak operatörü, makine bakımcı, otomotiv elektromekanikçisi, otomotiv mekanikçisi, otomotiv montajcısı, otomotiv sac ve gövde kaynakçısı, seramik karo kaplamacısı, ses yalımtımcısı, sıvacı, su yalıtımcısı, tünel kalıpçısı ve yangın yalıtımcısı için mesleki yeterlilik belgesine sahip olma zorunluluğu getirildi. Bu mesleklerde söz konusu belgeye sahip olmayan kişiler, bir yıl sonra çalıştırılamayacak.

  CEZASI HER İŞÇİ İÇİN 500 TL

  Ustalık belgesi almış olanlar ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için belge şartı aranmayacak. Tebliğe aykırı davranan işverenlere, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü tarafından her bir çalışan için 500 TL idari para cezası verilecek.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir