Euro
9.7818
0.44%
Dolar
8.1133
0.31%
Altın
462.17
0.35%
Borsa
1.378
0.06%
Bitcoin
455.899
-1.61%
15ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 15 C

  Çorum Kent Meydanı projesinde teslim yapıldı

  Özel İdare hizmet binası ve arkasında bulunan otopark, Kent Meydanı olmak üzere Çorum Belediyesi’ne tahsis edildi.
  • 21.04.2015 - 11:15
  Çorum Kent Meydanı projesinde teslim yapıldı

  fgdfgddfg

  Çorum Belediyesi tarafından sürdürülen Kent Meydanı projesinde devir teslim töreni düzenlendi. Hürriyet'in haberine göre, proje kapsamında Özel İdare hizmet binası ve arkasında bulunan otopark, Kent Meydanı olmak üzere 20 yıllığına Çorum Belediyesi’ne tahsis edildi.

  Turgut Özal Konferans Salonu’nda düzenlenen imza törenine AK Parti Çorum Milletvekilleri Salim Uslu, Cahit Bağcı, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, İl Genel Sekreteri Ömer Arslan, AK Parti İl Başkanı Rumi Bekiroğlu, AK parti Merkez İlçe Başkanı Yaşar Anaç, İl Genel Meclisi Grup Başkanı Nurettin Karaca,il genel meclis üyeleri katıldı.

  HEDEF GELECEK NESİLLERE YAŞANABİLİR ÇORUM BIRAKMAK

  Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, seçim öncesi kent meydanı için söz verdiklerini ve bugün de sözlerini tutarak kent meydanı projesinde önemli bir adım daha attıklarını belirterek, “Amacımız gelecek nesillere yaşanabilir bir Çorum bırakmak” dedi.

  Meydanların günümüz yaşam anlayışında vazgeçilmez bir kamusal alan olduğunu dile getiren Külcü, her ülkede, her şehirde sahip olunan kültüre göre, meydanlara farklı fonksiyonlar yüklenmiş olsa da, aslında bu durumun biraz da fiili olarak kendiliğinden ortaya çıkmış olmakla birlikte, tüm meydanların ortak bir yönü olduğunu belirtti.

  MEYDANLAR MİSAFİRLER İÇİN ALGI NOKTASIDIR

  Meydanların ait oldukları şehrin en büyük kamusal yaşam alanı olduğunu kaydeden Külcü, “Bir şehrin yaşamıyla ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz, gideceğiniz en doğru yer o şehrin meydanıdır. Çünkü orada o şehrin; sosyolojisini, ekonomisini, kültürünü, demografisini en net, en zengin haliyle görebilirsiniz. Bu yönüyle, bir yaşam alanı olarak kendini gösteren meydanlar, adeta o şehrin dilidir ve meydanlar turistler için, misafirler için de en önemli algı noktasıdır. Her medeniyette "şehir, insan ve kültür" birbirinden ayırt edilemeyen üç önemli husustur. Bizim meydan tartışmamızda, esasen bu medeniyet tartışmaları bağlamında değerlendirilmesi gereken bir husustur. Batı toplumları meydan yapımına, hayat anlayışlarının, dünya görüşlerinin de sonucu olarak bizden daha erken başlamışlardır. Birçok Batı şehrinde bir değil, küçük - büyük birden fazla meydanlar-meydancıklar vardır."

  Külcü şunları da sözlerine ekledi, "Bizim medeniyetimizde ise daha çok büyük bir cami veya bir külliye merkez olarak kabul edilmiş ve hayat orada yoğunlaşmıştır. İşte bizim Ulu Camimiz; etrafında arasta, hamamlar, çarşı, Pazar. Hayat caminin etrafında yoğunlaşmış. Anadolu’nun kadim şehirlerinin hepsinde böyle. Türkiye’de meydan fikri, daha çok Cumhuriyetle birlikte benimsenmiş ve birkaç istisnası hariç tümü Cumhuriyet sonrasında yapılmıştır. Bu dönemde ise gerek gayrimenkul sahiplerinin rant arzusu ve plansız yapılaşma, gerekse kamu kaynaklarının kısıtlılığı sebebiyle kamulaştırma yapılamaması bu konuda çok da başarılı örneklerin ortaya çıkmasını ne yazık ki engellemiştir.”

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir