Euro
9.6091
0.03%
Dolar
8.0235
0.2%
Altın
454.76
0.1%
Borsa
1.408
-0.1%
Bitcoin
506.155
-0.98%
10ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 10 C
  Çorum'da ev için temel kazan köylü servet buldu

  Çorum'da ev için temel kazan köylü servet buldu

  Çorum’da ev yapmak için temel kazan bir köylü, Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen 2 metre 30 santimetre uzunluğunda lahit buldu.
  • Ajanslar
  • 08.12.2015 - 10:06

  Çorum'da ev yapılmak için açılan temel kazısı sırasında Roma dönemine ait yaklaşık bin 900 yıllık lahit bulundu. Merkeze bağlı Kazıklıkaya köyünün Köyiçi mevkisinde ruhsatlı ev yapmak amacıyla iş makinesi ile temel kazısı yaptıran Elvan Metin, kazı alanından lahit çıkınca durumu İl Jandarma Komutanlığına bildirdi.

  Çorum da ev için temel kazan köylü servet buldu #1

  MÜZE BAHÇESİNE GÖTÜRÜLDÜ

  Jandarma ekipleriyle beraber köye giden Çorum Müzesi uzmanları lahidin bulunduğu alanda inceleme yaptı. Uzmanlarca gerçekleştirilen kurtarma kazısıyla lahit teknesi bulunduğu alandan çıkarılarak müze bahçesine götürüldü.

  Çorum da ev için temel kazan köylü servet buldu #2

  VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

  Valilikten yapılan yazılı açıklamada, müze bahçesinde koruma altına alınan 2 metre 30 santimetre uzunluğundaki lahidin, Roma dönemine ait yaklaşık bin 900 yıllık bir eser olduğu belirtildi. İçi tamamen toprak ve inşaat molozları ile dolmuş olan lahit içerisinden dağınık halde insan iskeleti parçaları, pişmiş toprak tabak parçası ile cam bir kaba ait parçalar bulunduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  "Lahit teknesi 230x100 santimetre ölçülerindedir. Teknenin içi 75 santimetre derinliğinde oyulmuştur. Ağız kenarları kapağın rahatlıkla oturtulabilmesi için geçmeli olarak yontulmuştur. Alt ve üst kısmı profilli olarak şekillendirilmiştir. Profillerin üzeri dört bir tarafını çepeçevre dolanan sarmaşık motifleri ile bezenmiştir. Lahit teknesinin ön yüzünde üç adet sütun arasında iki ayrı girland içinde iki adet Gorgo (Medusa) başı işlenmiştir. Arka ve kısa yüzün birinde ortada yer alan süslemeli bir saksı içinden çıkarak tüm yüzeyi dolanan bir üzüm asması motifi kabartma olarak işlenmiştir. Bir kısa yüzünde ise girland ortasında tahra ve balta kabartması yapılmıştır. Kabartmaların bazılarının siyah ve kırmızı renkte boyalı olduğu tespit edilmiştir."

  Çorum da ev için temel kazan köylü servet buldu #3

  NADİR BULUNAN BİR ESER

  Söz konusu lahidin bölgede nadir olarak bulunan bir eser olduğu vurgulanan açıklamada, "Lahit örneği, yerel malzeme ile belki de yine yerel taş ustaları ve sanatçıları tarafından yapılmış örneklerden biri olması açısından büyük önem arz etmektedir" ifadeleri kullanıldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir