Dolar
6.7474
0.6293%
Euro
7.5722
0.9438%
Altın
1702.19
-1.4725%
Borsa
109013.51
0.8476%
G. Altın
371.637
-0.1322%
Bitcoin
65058.24
1.347%
18ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 18 C

  Daire fiyatını etkileyen koşullar

  Konut alırken ya da satarken zarara uğramamak için daire fiyatlarını etkileyen koşulları iyi değerlendirmelisiniz.
  • 21.10.2015 - 15:18

  Daire fiyatını etkileyen koşullar

  ev

  Emlak sektöründe yatırım, her şeyden önce risk içeren bir yatırım biçimidir ve geleceğe yönelik riskler doğru analiz edilmelidir. Yatırım yapılacak gayrimenkulün kazancı uzun vadede alınan risklerden az ise, o gayrimenkule yatırım yapılmaması gerekir çünkü kazanç sağlamak oldukça risklidir. Huma Yapı Kurucusu Mimar Yusuf İzzettin Aydın, ev sahipleri ve ev alacakları doğru bir yatırım için daire fiyatını etkileyen koşulların iyi değerlendirilmesi gerektiği hakkında uyardı. İşte daire fiyatını etkileyen koşullar...

  98 YILI ÖNCESİ YAPILAR ARAŞTIRILMALI

  Ev alacaklar olası ve beklenen Marmara Depremi nedeni ile konut alımında deprem yönetmeliği uygunluğuna dikkat etmelidir. Özellikle 98 yılı öncesi yapılarda gerekli araştırma yapmadan konut alınmamalıdır. Satın alınacak mülk bitmiş ise kat mülkiyet tapulu olmasına dikkat edilmelidir. Devam eden inşaatlardan ise mutlaka banka kredisi kullanılarak satın alma yapılmalıdır. Mortgage yaşam gereği yapı tamamlanmaz ise ödenen tutarlarda bankaların garantisi oluşmaktadır. Bulunduğu lokasyon konutun gelecek fiyatını pozitif veya negatif yönde etkilemektedir. Çevre yapılaşmasının bozuk olduğu alanlarda uzun vadeli olarak düşünülmeli ve dönüşüm gerçekleştikçe fiyatların yükseleceği unutulmamalıdır. Ayrıca bu alanlarda çevre sakinlerinin projeye olacak ilgisi konut fiyatına pozitif olarak etki edecektir. Satın alınacak konutlardaki sosyal alanlar ve bu alanların kullanımının şartları fiyatı etkilememektedir.

  GETİRİSİ 20-25 YIL ARASINDAKİ KONUTLAR KARLILIĞINI KORUYOR

  Kira getirisi 20-25 yıl arasında olan konutlar karlılığını korumaktadır. Konutların yaşamak için mi yoksa yatırım amaçlı mı olarak alındığı bilgisi konutun fiyat artışını doğrudan etkilemektedir. Yatırım amaçlı konutların çok olduğu sitelerde oluşacak kiralama sirkülasyonu ve kiracı kalitesindeki olası düşüş konut fiyatlarına negatif etki ederken, otopark sayısı ve kullanım koşulları konutların fiyatına pozitif yansımaktadır. Çok kalabalık bloklarda ortak yaşama alanlarında oluşan karışıklık ve zorluklar konutların fiyatlarına etki etmektedir.

  DAİRE FİYATINI ETKİLEYEN KOŞULLAR

  - Deprem yönetmeliğine uygunluk
  - Kat mülkiyetli tapu
  - Bitmiş projeler veya Banka garantili projeler
  - Lokasyon ve ulaşım alanlarına olan uzaklığı
  - Sosyal alanlar ve bunların kullanım şartları
  - Satın alanların yaşamak için mi yoksa yatırım amaçlı mı konut aldığı
  - Kentlerdeki ve bloklardaki konut sayısı
  - Otopark sayısı
  - Kira getirisi

  Görüş Bildir