Petrol
98.07
0.69%
Euro
18.5876
0.94%
Dolar
17.9606
0.51%
Altın
1.034
0.42%
Borsa
2863
1.20%
Bitcoin
440.303
5.64%
24ºC
İstanbul
Bulutlu 24 C

  Dalaman Havalimanı'nın kredi sözleşmesi imzalandı

  Dalaman Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminal Binası'nın yapımında kullanılacak 175 milyon avroluk krediye ilişkin sözleşme imzalandı.
  • 25.02.2015 - 16:55
  Dalaman Havalimanı'nın kredi sözleşmesi imzalandı

  Dalaman Havalimanı nın kredi sözleşmesi imzalandı #1

  Dalaman Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminal Binası'nın yapımında kullanılacak 175 milyon avroluk krediye ilişkin sözleşme, YDA Group ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Unicredit Bank tarafından imzalandı.

  TÜRKİYE HIZLA BÜYÜYOR

  Hükümetlerin ve özellikle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın serbestleşme politikasıyla birçok yatırımın kamuya yük yüklemeden vatandaşa hizmet sağlayacak şekilde yap-işlet-devlet modeliyle hayata geçirildiğini anlatan Baş, bu projelerle Türkiye'nin hızla büyüdüğünü kaydetti. İzlenen politika sayesinde Türkiye'deki hava taşımacılığının özel sektörün ilgisini çektiğini belirten Baş, "Bugün bu gelişmelerin sebebi hükümetimizin takip ettiği serbestleşme politikasıdır" dedi.

  Baş, serbestleşme politikasıyla birçok özel firmanın hava taşımacılığına girdiğini, THY'nin kapasite ve gücünün dünya çapında arttığını söyledi. Baş, "Demek ki serbestleşme hiçbir zaman bu gücü zayıflatmayacak" diye konuştu.

  KÖİ PROJESİ YÜRÜRLÜKTE

  Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) Genel Müdür Vekili Funda Ocak da son dönemde yürütülen Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projelerine değinerek, mega proje olarak adlandırılan boğaz geçiş projesi, İzmit-Gebze Körfez Geçişi, 3. Köprü, 3. Havalimanı gibi projelerin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın uhdesinde olduğunu anlattı.

  DHMİ tarafından, hükümetin ve devletin teşvik ve destekleriyle 18 KÖİ projesinin yürürlüğe konulduğunu anlatan Ocak, projelerinin yatırım tutarlarının 15 milyar doları, kira bedellerinin ise KDV hariç 35 milyar doları aştığını kaydetti. Ocak, bugün burada imzalanacak kredi sözleşmesi projesinin, KÖİ projelerinin önemli bir halkasını teşkil ettiğini dile getirdi.

  TÜRK İŞ DÜNYASI İÇİN ÖNEMLİ

  YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan ise 7 Mart 2014’te, Dalaman Havalimanı iç ve dış hatlar terminallerinin 25 yıllık işletme hakkının devir bedeli için yeni yatırımla toplamda 1 milyar avroyu aşan teklif vererek ihaleyi kazandıklarını anımsatarak, işletme hakkının ilk kirası 70 milyon 500 bin avroyu 14 Ağustos 2014'te ödediklerini söyledi.

  Arslan, Dalaman Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminali inşaatının yapımı için gerekli finansmanın tamamını, uluslararası kaynaklardan sağladıklarını ifade ederek, "75 milyon avro öz kaynak ve 175 milyon avro uluslararası proje finansmanı sağlayarak, toplamda 250 milyon avro harcayacağımız bu yeni yatırımın hizmete girmesiyle ilerleyen yıllarda yolcu sayısında büyük artış yaşanarak ülkemiz turizmine ve bölge ekonomisine katkı sağlanacak" diye konuştu.

  GÜVEN DUYULUYOR

  Dünyada, likidite sıkışıklığının yaşandığı bugünlerde bir Türk firmasının tek başına bu çapta bir yatırımı, tamamen uluslararası proje finansmanı sağlayarak yapacak olmasının, Türk iş dünyası açısından önemli bir adım olduğunu dile getiren Arslan, "Bankaların yegane teminatları, ülkemize, bizlere ve projemize duydukları güvendir. Bu güven neticesinde uluslararası bankalar, projemize 175 milyon avro finansman sağlamaktadırlar" dedi.

  Konuşmaların ardından, YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, EBRD Ülke Direktörü Michael Davey ve UniCredit Bankası Altyapı Ülke Direktörü Peter Aurich, Yeni İç Hatlar Terminal Binası’nın 175 milyon avroluk yatırım kredisi sözleşmesini imzaladı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir