Petrol
111.42
0.27%
Euro
17.5534
0.48%
Dolar
16.3951
0.19%
Altın
976.15
0.14%
Borsa
2436
0.00%
Bitcoin
491.519
1.32%
20ºC
İstanbul
Güneşli 20 C

  İnşaat sektörü harekete geçti

  Darbe girişiminin ardından hızla normale dönüş sağlanması için özel sektör harekete geçti.
  • 22.07.2016 - 14:31
  İnşaat sektörü harekete geçti

  konut

  Cumartesi sabahı AVM’ler açıldı, şantiyeler çalıştı, restoranlar hazırlandı, ofislerde işbaşı yapıldı. Cumartesi günü AVM’lerin girişi yüzde 70 azalırken, mağazaların cirosu yüzde 50 düştü. Ancak pazar gününden itibaren tüm bu rakamlar bir önceki pazar gününe yaklaştı. İnşaat sektörü ise yatırımlarını aksatmadan şantiyeleri çalıştırmaya devam etti. 15 Temmuz gecesinin etkisi sadece bir günde sona erdi.

  İNADINA YATIRIM

  Bir hafta önce yapılan darbe girişimi yatırımları durdurmadı. Frene basmayacaklarını belirten gayrimenkul sektörü temsilcileri “inadına yatırım” mesajı verdi. Hürriyet'in haberine göre; yaz aylarında konut satışlarının daha ağır olduğunu hatırlatan temsilciler, “Darbe girişimi inşaat sektörünün en durgun ayına geldiği için olumsuz etkilenmedik. Ağustos ve eylül ayında işlerin rayına girmesini bekliyoruz. Şantiyelerde çalışmalar tam gaz sürüyor” dedi.

  DAHA ÇOK ÇALIŞMA ZAMANI

  Konut satışlarında eylül ayında artış beklediklerini belirten Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, “Şimdilerde satış ofislerinde bir canlılık yok. İnsanlar önce olanı biteni izlemek istiyor. Ama bu dönem zaten bizim için sezon değil. Bulutlar dağıldıkça satışlar da rayına girecektir” dedi. Darbe girşiminin birlik ve beraberlikle aşıldığını belirten Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ise şunları söyledi: “Satış ofislerimizde 2 gündür ufak da olsa hareketlilik var. Şimdi iş dünyası için daha çok çalışma zamanı. İnadına yatırım yapacağız, inadına mücadele edeceğiz. Yeni projelerimizi hazırlıyoruz. Konut alıcının talebin de önümüzdeki günlerde artış bekliyoruz. Türkiye’nin geleceğine güvenimiz tam.”

  DARBE KONUTU VURMAZ

  Darbe girişiminin başladığı 15 Temmuz günü köprüde olduğunu ve milletçe verilen mücadeleye katıldığını söyleyen Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Darbecilerin üzerimize kurşun yağdırdığı geceden sonra sabah ofise geçtim ve çalışanlarıma ‘İstanbul’daki 3 alışveriş merkezimizi de açıyoruz’ dedim. İlk 2 gün ziyaretçi sayısı yüzde 20-30 düşse de şimdi işler rayına girdi. Olayın olduğu hafta sonu dahi 2 daire satışı yapıldı. Ben de o daireleri almak isteyenlere hediye ettim. O insanların bu dönemde satış ofisine gelmesi çok önemli bir mesaj. Gayrimenkulde yaz aylarında zaten satışlar yüksek olmaz. Bu nedenle konutta darbe kaynaklı etkilenme söz konudu değil. En kısa sürede konut satışı da rayına girer. Biz şantiyelerimiz de durmadık, aksine yeni iş için sözleşmelerimizi yapıyoruz” dedi. Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin notunu düşürmesi ve dolardaki hareketliliği de değerlendiren Elmas, “Topa tanka nasıl karşı durduysak doların da kafasını kırarız. 150 milyar dolar mevduatın yüzde 20’sini TL’ye çevirirsek dolar yere serilir” diye konuştu.

  ALIŞVERİŞ HIZLI TOPARLANDI

  15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin ertesi günü cumartesiyi evde geçirdik. Alışveriş merkezleri açılsa da girişler yüzde 70 oranında düştü. Ancak pazar günü girişler artarken, pazartesi günü bir önceki hafta ile aynı seviyelere geldi. Sektör temsilcileri, “AVM’ler cumartesi günü açıldı. Ancak girişler çok azdı. Pazartesi gününden itibaren normale dönmeye başladı” dedi. Türkiye’de hazır giyim markalarının cirosunun cumartesi günü yüzde 50 düştüğünü anlatan Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo da, “Pazar ve pazartesi günü düşüş yüzde 15’lere geriledi. Normale dönüş başladı. Markaların birçoğu yüzde 50 indirimler yapıyor. Bu indirim kampanyalarını bir süre daha uzatabilirler. Ancak şuan için cirolarda çok büyük düşüşler yaşanmıyor. Bu da sektör açısından çok önemli” diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir