Petrol
111.96
1.15%
Euro
17.2741
-0.13%
Dolar
16.1052
0.18%
Altın
964
-0.23%
Borsa
2375
0.00%
Bitcoin
486.044
2.65%
15ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 15 C

  Değer artış vergileri mercek altında

  Gelir İdaresi Başkanlığı, aldığı evi 5 yıl içerisinde satanların beyanlarını yeni bir yazılım sistemi ile takip edecek.
  • 08.03.2016 - 09:02
  Değer artış vergileri mercek altında

  Değer artış vergileri mercek altında #1

  Gayrimenkuldeki değer artışının vergilendirilmesine yönelik çalışmalar artıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) aldığı evi 5 yıl içerisinde satanların beyanlarını yeni bir yazılım sistemi ile yakından izlemeyi planlıyor. Banka ve tapudan gelen bilgileri daha sistematik hale getirecek yazılım ile gayrimenkulün gerçek değerinin üzerinden beyan edilip edilmediği anında ortaya çıkarılabilecek. Doğru beyanda bulunmayanlara yönelik cezai yaptırım uygulanacak. Uygulamanın bu yıl içerisinde devreye alınabileceği belirtiliyor.

  5 YIL ÜZERİ VERGİ YOK

  Kayıt dışı ile mücadele eylem planı kapsamında yürütülen çalışmalarda yeni sistem ile inşaatın başlamasından sonuna kadar tüm maliyet süreçlerinin belirleneceği öğrenildi. Buna göre ev alan vatandaşın 5 yıl içerisinde devretmesi ya da müteahhidin ilk satışında belirlenen değerinin altına düşmesi halinde yazılım otomatik olarak aradaki farkı ortaya çıkaracak. Herhangi bir konutun alış ve satış farkından enflasyon endekslemesi düşüldükten sonra geriye kalan rakamın vergisi talep edilecek.

  ALIŞ VE SATIŞIN DEĞERİNE MERCEK

  Star'da yer alan habere göre; gayrimenkullerde alış ve satışın yakından takip edileceğini aktaran üst düzey bir Maliye Bakanlığı yetkilisi, “Banka ve tapu kayıtlarından aldığımız bilgilerle gerçek değer ile beyan edilen rakam arasındaki farkı bulmaya çalışıyoruz. Denetimin sıkılaştırılmasına yönelik çalışmalarımız var. Ayrıca daha önce planlamasını yaptığımız bir yazılım sistemi var. Henüz uygulamaya geçmedik ama üzerinde çalışmayı planlıyoruz” dedi.

  YILA GÖRE KADEMELİ VERGİ

  Gelir İdaresi’nin 4-5 yıl önce çalıştığı değer artış kazancına kademeli vergi getirilmesine yönelik çalışma ise rafta bekliyor. Bu çalışmaya göre son beş yıl içerisinde ev alıp satanlardan talep edilen değer artış kazancı vergisinde oransal sisteme geçilmesi hedefleniyor. Bu çalışmada kademeli bir vergilendirme sistemi üzerinde duruluyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir