Dolar
6.7764
0.062%
Euro
7.4635
0.0495%
Altın
1710.26
0.0596%
Borsa
104953.5
1.8725%
G. Altın
372.752
0.1039%
Bitcoin
61594.32
-0.9824%
14ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 14 C
  Dekorasyonda en sık yapılan 7 hata

  Dekorasyonda en sık yapılan 7 hata

  Evinizde şık bir tasarım yaratmak için bazı dekorasyon hatalarından kaçınmalısınız. İşte kaçınmanız gereken 7 dekorasyon hatası...
  • 30.10.2015 - 14:48

  Dekorasyonda en sık yapılan 7 hata

  Dekorasyon konusunda çok sık düşülen belli bazı hatalar var. Bu temel hataları bilip bunlardan kaçınarak evinizi çok daha profesyonel bir bakış açısıyla dekore edebilirsiniz. İşte dekorasyonda en sık yapılan 7 hata...

  TAKIM HALİNDE MOBİLYA ALMAK

  Ah o mobilya mağazaları yok mu; kampanyalarla yeni evli çiftlere salon takımı, yatak odası takımı aldıran... O tuzaklara düşmeyin! Evet belki biraz daha ucuz ama değer mi? Her şeyiniz bir anda olmayıversin. Önce kanepenizi alın, paranız oldukça diğerlerini tamamlarsınız. Yavaş yavaş, beğenerek, içinize sinerek, sakin sakin seçerek alırsınız. Takım halinde alınan mobilyaları geçtim, tüm mobilyaların aynı ağaçtan olduğu dekorasyon şekli de çok sıkıcı! Arada farklı bir renk, bir doku, farklı bir döneme ait bir mobilya, antika bir parça ya da bitpazarından alınmış bir sehpa görmek istiyor insan. Eklektik stil adı verilen bu çeşitlilik, evinize hareket katacak.

  RENKTEN KAÇMAK

  Dekorasyonda renk kullanmaktan kaçınmak, hata yaparım diye klişe renklere yönelmek de çok büyük hatalardan. Toprak tonları, bej, kese kağıdı rengi, fildişi beyazı gibi artık duymaktan bile sıkıldığımız o renklerle hata yapmazsınız belki ama kendinizi ve evinize gelenleri sıkıcılıktan öldürebilirsiniz. Renkten kaçmayın. İlla bir duvarı sarıya boyayın demiyorum yastıkları renkli seçerek, araya canlı renkte aksesuvarlar ekleyerek evinize ve hayatınıza renk katabilirsiniz.

  TELEVİZYONU BAŞ KÖŞEYE KOYMAK

  Salondaki en önemli duvara televizyonu yerleştirmek, hele yan taraflarında amaçsız raflarıyla o acayip televizyon üniteleriyle koca bir duvarı işgal etmek, yapılabilecek en büyük hatalardan. Bütün oturma elemanlarının televizyon izlenmesi amacıyla televizyona yönelmiş olduğu düzende televizyon izlenmediği sırada ne komik bir görüntü olduğu ortada. Bir kara deliğe bakan koltuklar... Televizyonun yalnızca düğmesine bastığımızda hayatımıza giren bir eşya olduğunu hatırlayıp, dekorasyonda o ölçüde pay vermek gerektiğini hatırlamak gerekiyor.

  TEK BİR AYDINLATMA ELEMANINA YÜKLENMEK

  Tek bir avizeyle, hatta çok büyük heybetli bir avizeyle, evin bütün aydınlatma ihtiyacını çözeceğini düşünmek de hatalardan biri. Farklı ışık kaynaklarının, endirekt aydınlatmaların dekorasyona katkısı büyük. Çok büyük tek bir aydınlatma mekanın ışık ihtiyacını çözmeye yetmeyeceği gibi dikkati yalnızca oraya yönelterek, dekorasyonda algı dağılmasına da yola açıyor. Abajur ve lambaderlerle farklı ışık kaynakları yaratıp, mekana farklı elemanlar katabilir ve böylelikle endirekt ışık kaynakları da elde etmiş olursunuz.

  BÜTÜN MOBİLYALARI DUVARA DAYAMAK

  Mekan küçükse yapacak çok da fazla bir şey yok dediğinizi duyar gibiyim. Ama yine de bir şeyleri ortaya çekmek, farklı yerleşimler yapmak mümkündür. En basiti yemek bölümüyle salonu ayırmak için yapacağınız çift taraflı kullanıma sahip kitaplık bile bu görüntüyü kırmaya yetecektir. Aksi takdirde ortasında dans pistine yer açmak için eşyaların duvar kenarına dizildiği hissi yaratan o acayip manzaraya sebep olacaksınız.

  TABLOLARI ÇOK YUKARIYA YA DA AŞAĞIYA ASMAK

  Tablolar ya da birden çok çerçeveden oluşan sanat eseri öbekleri için ortalama boya sahip bir insanın göz hizası esastır. Daha aşağıya ya da daha yukarıya astığınızda şaşkınlık yaratan, bir şey eksik kalmış ya da olmamış hissi yaratan bir görüntüye yol açarsınız.

  KÜÇÜK HALI ALMAK

  Mekanda yüzüyormuş gibi görünen halı ve kilimler kullanmak, dekorasyonda yapılabilecek en büyük hatalardan. El dokuması, kaliteli halılar da el yakıyor, metrekaresi büyüdükçe fiyatları astronomik olarak artıyor, farkındayım ama eğer mekana yakışacak büyüklükte bir halı almaya paranız yetmiyorsa halı almayıverin. Ya da daha az kaliteli ama yine de sentetik olmayan çözümlere yönelebilirsiniz.

  Görüş Bildir