Denizin ortasında turist akınına uğrayan şehir

fdgdg

Güneş tutulması ve gelgit arasındaki bağın bilimsel açıklaması var. Gelgit, Ay ve Güneş'in okyanuslar üzerindeki yer çekimi kuvveti sonucu oluşuyor.

GELGİTE NEDEN OLUYOR

Güneş tutulması bu yer çekiminin kuvvetini değiştirerek gelgite neden oluyor. Turizmde dünya birincisi Fransa'da, Eyfel Kulesi'nin ardından en çok ziyaret edilen ikinci sıradaki Mont Saint-Michel Adası görenleri büyülüyor.

Denizin ortasında turist akınına uğrayan şehir

Bugün sadece 43 kişinin yaşadığı adayı karaya bağlayan daracık yolun sabah saatlerinde okyanusun çekilmesi sonucu yeniden ortaya çıkmasıyla turistler, bu doğa ve mimari harikası mekana akın ediyor.

Denizin ortasında turist akınına uğrayan şehir

UNESCO'NUN DÜNYA MİRASI LİSTESİ'NDE

UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde yer alan, Le Mont St. Michel, hayalet gibi yükselen manastırıyla küçük bir ada. Fransa'nın kuzeyinde, şiddetli gelgit ve rüzgarların vurduğu, 700'lü yıllardan kalan Le Mont St. Michel Manastırı, bin yıldan fazla süredir Hristiyanlar için kutsal hac yeri sayılıyor.

Hala Avrupa'nın çeşitli yerlerinden gelen hacılar, adanın etrafında dönerek, ziyaretlerini tamamlıyor.

Denizin ortasında turist akınına uğrayan şehir

MANASTIRIN ÖNEMLİ BİR KISMI MÜZE ÖZELLİĞİNDE

Ortaçağ insanını yüzyıllar boyu heyecanlandıran, umutlandıran Mont Saint-Michel günümüzde sanki yaşayan bir efsane. Manastırın önemli bir kısmı müze özelliğinde. Bir bölümünde hala az sayıda din adamı yaşıyor.

Tepedeki kilisenin terasında olağanüstü bir manzara bekliyor sizi. Deniz adayı çevrelediğinde, dev bir kadırgadaymışsınız izlenimini yaratıyor. Deniz çekildiğinde ise çamur deryası çıkıyor ortaya.

Denizin ortasında turist akınına uğrayan şehir

Ortaçağda adaya yapılan hac ziyaretleri, kişilerin sıradan yaşamdan uzaklaşmalarını, günahlarından arınmalarını ve inanç tazelemelerini sağlamış. Ayrıca mahkemeler mahkumlara da bazen yarı çıplak ve ayakkabısız, ayakları zincirle bağlı oldukları halde Mont Saint-Michel'e gitme cezası verirmiş.