Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
419.170
2.33%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C
  Deprem güvenliği için ev alırken dikkat

  Deprem güvenliği için ev alırken dikkat

  Deprem ülkesi olan Türkiye'de konut alırken lokasyon ve özelliklerinden önce dikkat edilmesi gereken öncelikli konu deprem güvenliği olmalı.
  • 16.08.2015 - 09:22

  deprem

  İster yatırım ister kullanım amaçlı olsun konut tercih edeceklerin projenin kendisi kadar zeminini de incelemeleri gerekiyor. Binanın balçık mı, kum mu, dolgu zeminde mi yoksa kaya zeminde mi olduğu öğrenilmeli. Proje henüz inşaat aşamasındaysa zemin raporuna da bakılabilir. Bir deprem ülkesi olan Türkiye'de zeminin sağlamlığı ve binanın Deprem Yönetmeliği’ne uygun olması hayati önem taşıyor.

  DEPREM GÜVENLİĞİ EV ALIRKEN BİRİNCİİL ÖNCELİKLER ARASINDA

  Büyük kentlerde yapılan araştırmalarda insanlar konut alırken en fazla özelliğine, ardından lokasyon, daha sonra da çevresel özelliklerine dikkat ediyorlar. Konut özelliğinde ise yüzde 31 gibi yüksek bir oranla deprem yönetmenliğine uygun inşa edilip edilmediği geliyor. Bunu yüzde 21 ile konutun genişliği, yüzde 11 ile ısınma özellikleri izliyor. Genellikle ev alacakların ilk sorguladıkları konu deprem güvenliği oluyor. Konut alacak kişilerin bu bilince sahip olması memnuniyet verici olduğunu söyleyen Universal21 Yönetici Ortağı Adil Yaman, “Buna ek olarak bin metrekare üzeri inşaat alanlarında çok doğru ve başarılı bir çalışma ile yapı denetim sistemi getirilmesi de önemli bir açığı kapattı. Ancak bu konuda toplumsal bilincin yıldönümleri ile sınırlı kalmaması, tüm kitlelerde süreklilik kazanması gerekiyor. Çünkü ülkemiz her bölgesi ile deprem kuşağında ve her deprem hepimize, özellikle de sektörün gelişimi için çaba gösteren bizlere acı veriyor” dedi.

  DEPREM GÜVENLİĞİ İÇİN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

  - Hazır beton teknolojisi ile üretilen binaları tercih edin. C25'den düşük dayanımlı betonla üretilmiş binalardan tercih etmeyin.

  - Simetrik boyutlandırma ve kısa kolon kullanımı gibi tasarımlarla üretilen konutlar, yapının depreme karşı daha dayanıklı olmasını sağlayabilir.

  - Bodrum katına bakın. Eğer rutubetliyse, binanın su yalıtımı kötü demektir. Yalıtımı iyi yapılmamış binaların taşıyıcı sistemlerinin paslanması, büyük şiddetli deprem sırasında yapının hasar görmesine neden olur.

  - Kolon ve perde uygulamalarının doğru yöntemlerle gerçekleşip, gerçekleşmediğini mühendislere inceletebilirsiniz.

  - Bina'nın üçte biri toprak altında olmalı. Toprak altında ne kadar fazla kat varsa bina depreme karşı o kadar güvenilir demektir.

  - Zeminin etüt raporu incelenmeli.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir