Euro
11.1351
-0.02%
Dolar
9.5849
0%
Altın
556.26
-0.12%
Borsa
1.493
0.88%
Bitcoin
601.971
0.20%
11ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 11 C

  Deprem sigortalı konut sayısı 7 milyona ulaştı

  Zorunlu deprem sigortalı konut sayısı 7 milyona ulaştı, sigortalılık ise Türkiye çapında yüzde 40'a yükseldi.
  • 30.06.2015 - 08:45
  Deprem sigortalı konut sayısı 7 milyona ulaştı

  Deprem sigortalı konut sayısı 7 milyona ulaştı #1

  Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda büyük final başladı. Star'ın haberine göre, yarışmada birinci olan takım üniversitesine akademik çalışmalarda kullanılmak üzere depremi simüle eden sarsma masası kazandırırken takım üyeleri de ödüllendirecek.

  SİGORTALILIK ORANI YÜZDE 40'A YÜKSELDİ

  Yarışma finalinde konuşan DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, zorunlu deprem sigortası bilincini artırma anlamında ciddi yol kat ettiklerini vurgularken “Bugün zorunlu deprem sigortalı konut sayısı 7 milyona ulaştı. Sigortalılık oranı ise Türkiye çapında yüzde 40’a yükseldi. Bununla birlikte ülkemizde henüz ulaşmamız ve zorunlu deprem sigortası sistemine dâhil etmemiz gereken çok fazla konut sahibi olduğunu unutmuyoruz. Yarışmamıza katılan genç arkadaşlarımıza da bu konuda sorumluluk yüklüyoruz. Ülkemizin yaşadığı deprem acılarının tekrarlanmaması için genç mühendis ve mimar adaylarımızın, burada edindikleri deneyimle her zaman mesleklerine gereken özeni göstereceklerine inanıyoruz” diye konuştu.

  HEDEF 10 MİLYON SİGORTALI KONUT

  Depremlerin yıkıcı hasarlara neden olmadığı, zorunlu deprem sigortasının küçük ya da orta ölçekli hasarlar için bir tedbir niteliği taşıdığı bir Türkiye’de yaşamayı arzu ettiklerini belirten DASK Koordinatörü İsmet Güngör ise “Deprem hasarlarının tazminatsız kalmaması için zorunlu deprem sigortasını yaygınlaştırmaya büyük çaba harcıyoruz. Hedefimiz, 2017 sonunda 10 milyon zorunlu deprem sigortalı konuta ulaşmak” dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir