Deriner Barajı ekonomiye 460 milyon liralık katkı sağladı

reef

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, 12 Aralık 2012'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Deriner Barajı ve HES'in yıllık 2 milyar 118 milyon kilovatsaat enerji üretme kapasitesi bulunuyor.

EKONOMİYE KATKI SAĞLADI

249 metre gövde yüksekliğindeki barajın santral bölümü 4 üniteden oluşuyor. Bu ünitelerden birincisi Temmuz 2013, ikincisi ve dördüncüsü Ağustos 2013, üçüncü ünitesi ise Ekim 2013'te elektrik üretmeye başladı.

Elektrik üretmeye başladığı günden Şubat 2015 sonuna kadar Deriner Barajı'nın HES ünitesinden yaklaşık 2 milyar kilovatsaat elektrik üretti, ekonomiye de yaklaşık 460 milyon lira destek sağladı.

MÜHENDİSLİK HARİKASI

Konuya ilişkin açıklamasına yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Deriner Barajı'nın Türkiye'nin en yüksek, Avrupa'nın 4. ve dünyanın da 6. en yüksek barajı olma özelliğini taşıdığını vurguladı.

Bakan Eroğlu, "Yurt genelinde 2014 yılının kurak geçmesine rağmen Çoruh Vadisindeki projeler elektrik üretimi açısından en verimli projeler arasında yerini aldı. Deriner Barajı ve HES de 2014'te verimli bir yıl geçirdi. Elektrik üretmeye başladığı günden bu tarafa 2 milyar kilovatsaatten fazla elektrik üretti" ifadesini kullandı.

Deriner Barajı ve HES Projesi'nin dünya üzerindeki mühendislik harikaları arasında gösterildiğinin de altını çizen Eroğlu, bu dev projenin, 2012'de düzenlenen Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları Finalleri ve Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı'nda Mühendislik Projeleri Jürisi tarafından ödüle layık görüldüğünü anımsattı.