Dolar
6.7519
0.6964%
Euro
7.5774
1.0131%
Altın
1705.03
-1.3081%
Borsa
108906.72
0.7488%
G. Altın
371.608
-0.14%
Bitcoin
64784.3
0.9203%
18ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 18 C

  Dev emlak projeleri Avrupa'da tanıtıldı

  Avrupalı gayrimenkul devlerini buluşturan Expo Real'de Türk şirketlerinin dev projeleri görücüye çıktı.
  • 08.10.2015 - 08:57

  Dev emlak projeleri Avrupa'da tanıtıldı

  expo

  Almanya'nın Münih şehrinde düzenlenen Avrupa'nın en büyük gayrimenkul yatırım fuarlarından Expo Real 2015, 18'inci kez kapılarını açtı. Sabah gazetesinin basın sponsorluğunda gerçekleşen fuar, büyük inşaat projelerinin tanıtımı, yatırım ve finansman olanaklarının yanı sıra ortaklık görüşmelerine sahne oldu. Fuara, 74 ülkeden bin 653 şirket ve 36 bin 900 temsilci katıldı. Avrupalı gayrimenkul devlerini buluşturan Expo Real'de Türk şirketlerinin dev projeleri de görücüye çıktı. Fuarda Türkiye'deki yatırım fırsatlarının tanıtıldığı bir panel düzenlendi. Panele katılan konuşmacılar, Türk inşaat sektöründeki yatırım potansiyelini yabancı yatırımcıya anlattı, işbirlikleri için ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Panelde konuşma yapan Almanya'nın Türkiye eski büyükelçisi ve Başbakanlık Yatırım Ajansı Danışmanı Wolf Ruthart Born, Türkiye'nin konumu bakımından güvenli bir yatırım limanı olduğuna dikkat çekti.

  PROJELERİN CAZİBESİ ARTIYOR

  Türkiye'nin gelişen bir pazar olduğunun altını çizen Born, "Herkes 1 Kasım'da yapılacak genel seçimleri bekliyor. Ben gelecekte de son 10 yılda olduğu gibi yüzde 5'ler seviyesinde büyüme bekliyorum. 3'ncü Köprü, 3'ncü Havalimanı, hızlı tren, otoyollar gibi kamu eliyle yapılan mega projeler gayrimenkul yatırımlarını çekici kılıyor" diye konuştu.

  HIZLI BÜYÜME OLACAK

  Panelde konuşan Multi Development CEO'su Hulusi Belgü ise kısa dönem için yabancı yatırımcının Türkiye'den uzaklaşıyor gibi görünebileceğini belirterek, "Geleceğe bakıldığında hızlı bir büyüme olacağı aşikâr" dedi. Türkiye'de 20 şehrin nüfusunun 1 milyonun üzerinde olduğunu anlatan Belgü sözlerini şöyle sürdürdü: "Sadece Gaziantep'in 6 milyar dolarlık ihracatı var. Anadolu şehirlerindeki market harcamalarına bakıldığında İstanbul'un çok da gerisinde olmadıklarını görüyoruz."

  'KRİZE KARŞI PLANLARI HAZIR'

  Aareal Bank temsilcisi Şenay Azak da Türkiye'deki bankaların şoklara karşı son derece dayanıklı durumda bulunduğuna dikat çekti. Yerel bankaların krizden bu yana toplam para sahipliklerini 3 kat artırdıklarını belirten Azak, "2009'daki ekonomik krizde Türk bankaları dünyanın birçok ülkesine göre çok daha fazla nakit çekti. Türk lirasının dolar ve euro karşısındaki oynaklığı en büyük riski oluşturuyor ancak hükümet, şirketler ve vatandaş krizlerde nasıl pozisyon alacağını biliyor. A, B, C, D planları var" diye konuştu.

  Amplio Emlak Yatırımları CEO'su Alaeddin Babaoğlu da Türkiye'nin krizlere karşı dayanıklılığını, "Biz buraya sıcak hava kaptanı olmadığımızı göstermeye geldik" sözleriyle anlattı. 25 yıldır Türkiye'de yatırım yapan Metro Properties'in Asya Bölgesi Direktörü Gündüz Bayer ise 5-10 yıl içinde Ankara ve İzmir gibi kentlere yatırım yapacaklarını vurguladı.

  FRANKFURT TANITILDI

  Geçtiğimiz yıl 37 bin kişinin ziyaret ettiği fuara bu yıl sanayi bölgeleri, iş merkezleri, kentler ve onların yatırım tanıtımları damga vurdu. Avrupa'nın ekonomi merkezi olan Frankfurt taki fuarda "Metropolarena FrankfurtRheinMain" isimli özel bir stantla yer aldı. "Frankfurt 2030, Kent Gelişme Konsepti" sloganıyla yapılan sunumlarda iş ve özel yaşam alanlarının sağlıklı, doğaya uyumlu ve stabil bir konseptle birleştirildiği anlatıldı. Açılışa Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann da katıldı.

  MÜLTECİLER İÇİN 500 BİN KONUT

  Avrupa'ya gelen onbinlerce mülteci de EXPO Real'de gündeme geldi. Oturumlarda, başta Suriye olmak üzere, çeşitli ülkelerden kaçarak Almanya'ya sığınan kişilerin spor salonları, depolar gibi yerlerden kurtarılarak, daha insani koşullarda yaşayabilecekleri konutlara ihtiyaçları olduğu vurgulandı. Konunun uzmanları, Almanya'ya yeni gelenler için önümüzdeki 10 yıl içinde 500 bin yeni konuta ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

  Görüş Bildir