Petrol
95.05
-3.16%
Euro
18.2496
-0.82%
Dolar
17.9608
0.16%
Altın
1.026
-1.20%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
436.500
-0.46%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Dış Cephe İş İskeleleri Değerlendirme Toplantısı yapıldı

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı organizasyonunda Ankara’da “Dış Cephe İş İskeleleri Değerlendirme Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantıya; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TSE, TOBB, İNTES, Yapı Denetim Kuruluşları Birliği katıldı.
  • 12.02.2015 - 15:02
  Dış Cephe İş İskeleleri Değerlendirme Toplantısı yapıldı

  Dış Cephe İş İskeleleri Değerlendirme Toplantısı yapıldı #1

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı organizasyonunda; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsü, Türkiye Belediyeler Birliği, TOBB, İNTES, Yapı Denetim Kuruluşları Birliği ve 100’e yakın çelik iskele üreticisinin katılımıyla Ankara’da “Dış Cephe İş İskeleleri Değerlendirme Toplantısı” gerçekleştirildi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantı, Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Selami Merdin’in genel müdürlük faaliyetlerine dair kısa bir sunumu ile ardından devam etti.

  GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLDİ

  Daha sonra ilgili Bakanlıklar tarafından yapılan dış cephe iş iskeleleri hakkında bilgilendirme amaçlı sunumları müteakip, dış cephe iş iskelelerine dair tebliğin 01.07.2015 tarihinde yürürlüğe girmesi ile birlikte yaşanabilecek gelişmeler değerlendirildi.

  Sektörde yaşanan sorunların ele alındığı ve kamu ile özel sektör temsilcileri arasında koordinasyon sağlanması kapsamında soru, görüş ve önerilerin dile getirildiği panel ile devam etti.

  KAZA ORANI YAPI SEKTÖRÜNDE FAZLA

  İnsan gücünün yoğun olarak kullanıldığı ve çalışanların maruz kaldığı riskler dikkate alındığında kaza oranlarının fazla olduğu sektörlerden biri yapı sektörü. Ülkemizdeki tüm iş kazalarının % 12 si, ölümle sonuçlanan iş kazalarının ise % 34’ü yapı iş yerlerinde meydana geliyor. İnşaat işlerindeki kazaların %38’i yüksekten düşme kaynaklı.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapı sektöründe çalışanların maruz kaldığı riskleri azaltmak amacıyla dış cephe iş iskelelerine ilişkin yapılan düzenlemeyle; bina inşaatlarında kullanılacak dış cephe iş iskelelerinin projelerinin hazırlanması ve yapı ruhsatı alma aşamasında idaresine sunulması zorunlu kılındı.

  ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SUNULDU

  Çelik iskele üreticileri TSE belgesi almak konusundaki birtakım eksikleri olduğunu, ancak en kısa sürede noksanlıkların tamamlanması için gayret içerisinde olduklarını belirterek, özellikle hâlihazırda belgesiz olan iş iskelesi malzeme stokunun değerlendirilmesi konusunda endişelerini ve buna ilişkin çözüm önerilerini sundular.

  Konuyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce: “Yayımladığımız tebliğ ile dış cephe iş iskelelerinden kaynaklanan kazaları asgariye indirmek, can kayıplarının önüne geçmek, iş iskelelerinde güvenli çalışma ortamını oluşturmak ve iş sağlığı ve güvenliğine katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

  Bakan Güllüce; tebliğin 01.07.2015 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesiyle birlikte, bu tarihten sonra yapı ruhsatına bağlanmış inşaatlarda TSE belgeli çelik iş iskelelerinin zorunlu olmasının ve kurulum-söküm dâhil tüm aşamaların bu çerçevede titizlikle izlenip denetlenmesinin iş sağlığı ve güvenliği açısından bir milat olacağını vurguladı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir