Petrol
111.25
1.96%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
489.893
2.64%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Divriği Ulu Camii'nin restorasyonu 5 yıl sürecek

  Sivas'ta bulunan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nda başlatılan tarihin en kapsamlı restorasyonunda çalışmalar devam ediyor.
  • DHA
  • 15.07.2016 - 13:02
  Divriği Ulu Camii'nin restorasyonu 5 yıl sürecek

  Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı'nın (UNESCO) 'Dünya Kültür Mirası' listesinde yer alan ve Anadolu'nun 'El-Hamrası' olarak nitelendirilen Sivas'ın Divriği İlçesindeki Ulu Camii ve Darüşşifası'nın restorasyonu başladı.

  Divriği Ulu Camii nin restorasyonu 5 yıl sürecek #1

  RESTORASYON 5 YIL SÜRECEK

  1228 yılında Mengücek Beyi Ahmed Şah tarafından yaptırılan Divriği Ulu Camii'nin tarihindeki en kapsamlı restorasyonu 5 yıl sürecek. Camii ve Darüşşifası, bu süre zarfında ibadete kapalı olacak.

  Ramazan Bayramı süresince 5 bine yakın ziyaretçi ağırladıklarını belirten Divriği Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, "Dünya Kültür Mirası listesindeki Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, uzun ve titiz bir projelendirme sürecinin akabinde tarihinin en kapsamlı restorasyonuna alındı. Restorasyon çalışma süresi takribi 5 yıl olarak öngörüldü. Ancak, bu müstesna eser için süre ve bedel biçmek mümkün değil. Bu nedenle en büyük dileğimiz restorasyon sürecinin başarıyla tamamlanmasıdır."

  Divriği Ulu Camii nin restorasyonu 5 yıl sürecek #2

  DÜNYANIN HER YERİNDEN ZİYARETÇİLER GELİYOR

  Kaya ayrıca, "Bu yönde de kararlı bir iradenin ortaya konduğunu ifade etmek isterim. Nitekim Külliye içinde ve dışında Bilim ve Danışma Kurulunun gözetiminde titiz ve kapsamlı çalışmalar gerçekleştiriliyor. Sonucunu büyük bir heyecanla bekliyoruz. Bununla beraber muazzam bir turist akışı var. Dünyanın dört bir tarafından ziyaretçiler geliyor. Gerek gelen misafirlerimizin Külliye'yi görebilmeleri ve gerekse ilçemizin turizm alanında yakalamış olduğu artış ve gelişim sürecinin sürdürülebilmesi için Külliye, Cumartesi ve Pazar günleri 12.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. Bunun için Divriği Ulu Camii ve Darüşşifasını ziyarete gelecek misafirlerimizden programlarını bu gün ve saatlere göre ayarlamalarını arzuluyoruz" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir