Petrol
111.12
0.00%
Euro
17.5399
0.40%
Dolar
16.3427
-0.13%
Altın
973.06
-0.18%
Borsa
2418
-1.78%
Bitcoin
487.857
0.20%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 20 C

  Diyarbakır'da tarihi mekanlar kapanma noktasına geldi

  Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yerli ve yabancı turistlerle dolan tarihi mekanlar yaşanan terör olayları nedeniyle kapanma tehlikesi yaşıyor.
  • 14.07.2016 - 10:47
  Diyarbakır'da tarihi mekanlar kapanma noktasına geldi

  Diyarbakır da tarihi mekanlar kapanma noktasına geldi #1

  Diyarbakır’da yaklaşık bir yıl öncesine kadar, bir taraftan çözüm sürecinin oluşturduğu huzur ortamı sayesinde kent turizminde olumlu gelişmeler yaşanırken, diğer taraftan uzun yıllar ilgisizlik ve ihmal sonucu harabeye dönüşen tarihi hanların ve evlerin restore edilmesi turizme ciddi bir katkı sağlamıştı.

  TURİZME AÇILMIŞTI

  Kentte özellikle Diyarbakır’ın Osmanlılar tarafından alınmasından sonra üçüncü vali olan Sokullu Mehmet Paşa’nın oğlu Vezirzade Hasan Paşa tarafından 1572 ve 1575 yılları arasında yaptırılan Hasanpaşa Hanı’nın restore edilmesinin ardından, hanlarda ve eski evlerde restorasyon atağına start verilmişti. Vatan'ın haberine göre, bunun ardından, gerek kamu kurumları gerek yerel yönetimler gerekse vatandaşlar tarafından tarihi yapılar restore edilerek, turizme açılmıştı.

  Yakın tarihte Hasanpaşa Hanı’ndan sonra restore edilen Sülüklü Han, Sultanlar Konağı, İskenderpaşa Konağı, Diyarbakır Evi ve Cemil Paşa Konağı gibi tarihi yapılar, bir taraftan kent turizmin odak noktası olduğu gibi diğer taraftan da kentin yeni sosyal yaşam alanları ortaya çıkmıştı.

  TARİHİ MEKANLAR KAPANMA NOKTASINA GELDİ

  Bu durum, turizm ve kent imajının yanı sıra istihdama da büyük katkı sağlamıştı. Ancak tarihi ilçede yaşanan bu olumlu gelişmeler, 7 Haziran seçimlerinden sonra terör örgütü PKK mensuplarının kazdığı hendek, kurduğu barikat ve tuzakladığı patlayıcılar nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi ve şiddetli çatışmalar yaşanması yüzünden sonlandı.

  Çözüm sürecinde yakaladığı canlılığını yitiren ilçede, vatandaşların ara sokaklara girmeye tedirgin olması büyük emeklerle restore edilen ve onlarca kişiye istihdam alanı sağlayan tarihi mekanları kapanma noktasına getirdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir