Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
469.574
-2.43%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C
  Doğru emlak yatırımı için yapılması gerekenler

  Doğru emlak yatırımı için yapılması gerekenler

  Doğru bir şekilde yapılan gayrimenkul yatırımı, yatırımcıya kazanç sağlıyor.
  • Özel Haber
  • 07.03.2016 - 13:30

  Doğru emlak yatırımı için yapılması gerekenler #1

  Konut, arsa, tarla ve ticari alan yatırımları, Türkiye'de en çok tercih edilen yatırımlardan biri olarak göze çarpıyor. Doğru bir şekilde emlak yatırımı gerçekleştirilirse para katlanarak cepte tutulabiliyor.

  YATIRIM ARACINI İYİ BELİRLEYİN

  Kira ödeyenlerin konuta, tarımla uğraşan kişilerin tarlaya, devlet memuru olarak çalışan kişilerin ise imarlı arsa veya konuta yatırım yapması daha uygun görülüyor. Kendi işletmesi için yada ofis olarak kullandığı bir mekanı nakit para ile almak yerine başka yatırımlardan gelen karla ödemek ana paranın yanında kira yerine taksitlerini ödemesi daha iyi seçenek oluyor.

  Doğru emlak yatırımı için yapılması gerekenler #2

  KONUT YATIRIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  Öncelikle konut alırken evi, ikamet etmek için mi yoksa yatırım amaçlı mı aldığınıza iyi karar vermeniz gerekiyor.

  Daha sonra konutun finansmanı ve nasıl alınacağına karar vermeli. Bu süreçte konutun fiyatı da önemli bir yer tutuyor. Yetkililer, yatırım aracı olarak alınan konutun henüz inşaat halindeyken satın alınmasının daha karlı olacağını belirtiyor.

  GÜVENİLİR BİR İNŞAAT FİRMASI SEÇİN

  Konut alırken güvenilir bir inşaat firmasını tercih edin ve ev henüz temelinde iken konutta istenen rakamın yarısını ödeyin ve geri kalanını tapu tesliminde ödeyerek anlaşmayı imzalayın. Tapu tesliminde konutu değerinde satın ve firmaya borcunuzun geri kalan kısmını ödeyerek kar elde edin.

  Doğru emlak yatırımı için yapılması gerekenler #3

  VADEYİ 5 YIL OLARAK TERCİH EDİN

  İnşaatı bitmiş bir konutta, kira/ fiyat oranı büyük önem taşıyor. Konutun en fazla 160 ile 180 ayda kendini amorti etmesi gerekiyor. Bunu hesaplamak için alım fiyatı kira bedeline bölünmeli ve sonuca göre alım gerçekleştirilmeli.

  Yetkililer, eğer bankadan kredi alınacaksa vadenin 5 yıl olarak tercih edilmesi gerektiğini vurguluyor. Ayrıca aylık tutar toplam gelirinin % 30 civarında olmasının evin borcunu öderken zorlanmamanıza neden olacağı belirtiliyor.

  Konut fiyatını etkileyen birçok nokta bulunuyor. Bunların başında evin çevresi, konumu, yapının durumu, sosyal tesisler, bulunduğu kat, ısıtma asansör, kamu binalarına ve iş yerlerine yakın olması gibi maddeler ön planda tutuluyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir