Petrol
95.38
0.48%
Euro
18.3244
0.46%
Dolar
17.9549
0.24%
Altın
1.027
0.41%
Borsa
2777
0.00%
Bitcoin
428.068
3.39%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C
  Doğru konut yatırımı yapmanın püf noktaları

  Doğru konut yatırımı yapmanın püf noktaları

  Oturacağınız yer seçiminde koşullarınıza uygun bir tercih yapmak doğru yatırımın ilk kuralı.
  • 10.07.2015 - 12:17

  Doğru konut yatırımı yapmanın püf noktaları #1

  İstanbul’da şehrin içinde yaşamak bir dert şehrin çeperlerindeki sitelerde yaşamak başka dert. Oturmak için ev almak istediğinizde karşınıza çıkan en büyük sorun bütçenizle istediğiniz şartların, yaşamak istediğiniz bölgeye uymamasıdır. Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıca, konut yatırımı yapmayı düşünen tüketicileri şu hususlarda uyardı.

  İşte Cansel Turgut Yazıcı’dan “Doğru Konut Yatırımı”nın püf noktaları….

  KOŞULLARINIZI DOĞRU TESPİT EDİN

  Öncelikle içinde bulunduğunuz koşulları doğru tespit etmelisiniz; ailenizin durumunu, çocuklarınızın yaşını, sizin ve çalışıyorsa eşinizin iş yerine uzaklığı düşünmelisiniz.

  ÇOCUKLAR İÇİN ÇELİK ÇOMAK OYNAMA DEVRİ BİTTİ

  Şehrin çevresindeki organize sitelerde, mahremiyet ve güvenlik içinde yaşamanın avantajları olduğu bir gerçek. Hayat çok hızlı, artık mahalledeki sokakta çelik çomak oynama devri maalesef bitti. Sokaklar çocuklarımız için güvenli değil, sadece araba değil, insan trafiği de tehlikeli boyutta, kimse kimseyi tanımadığı için bir dakika bile yetişkin olmamış çocuğunuzu yalnız bırakamazsınız.

  ÇOCUKLU AİLELER ORGANİZE SİTELERİ TERCİH EDEBİLİR

  Hal böyle olunca şehrin çevresindeki organize siteler ulaşım açısında size zor olsa da sunduğu imkanlar yüzünden sırf çocuğumuz için oturmayı tercih etme nedeniniz olabilmektedir. Bugün bu tür projeleri tercih edenler aslında çocuklu aileler.

  MERKEZDEKİ KONUTLAR DAHA KOLAY KİRALANIYOR

  Site yaşamı ile ilgilenmeyen, henüz onun rahatlığını keşfedememiş, evinde çocuğu olmayan genç ya da çok yaşlı aileler daha çok merkezleri tercih ediyor. Yine de apartman tek bloktan bile oluşsa birazcık yeşil alanı varsa diğerlerine göre daha değerli oluyor. Sonuçta özel kullanıma yönelik site içi çocuk parkları kıymetli. Diğer yandan şehir merkezlerini kiralamak çok daha kolay, boş kalma süreleri daha kısa, ama dediğimiz gibi genelde profil farklı.

  ESKİ YAPISI OLANLAR İÇİN CAN SIKICI GÜNLER YOLDA

  Bu durumda özellikle eski yapı stoğunun yoğun olduğu bazı ilçelerde on-onbeş sene içinde ciddi değer düşüşleri öngörebiliriz. Eskiyen apartmanlar nedeni ile genç nüfus tercihlerini farklı alanlarda kullanacağından bu mülklere olan talep azalacaktır. Hele bir de arada deprem olursa eski yapı stoğunu elinde tutanlar için can sıkıcı günler gelebilir. Aslında Afet yasası ile kat maliklerinin 2/3 ‘ünün karar almaya izin verilmesi işleri kolaylaştırdı. Birçok daire sahibi mülkünü müteahhite vererek yeni konut arzusunda, şehir mikro bazda yenileniyor.

  İMAR ARTIŞI İLE ESKİ YAPILAR REVİZE EDİLEBİLİR

  Belediyelerin bunu öngörerek acilen önlem almaları gerekli. Belki imar artışı sağlayarak eski yapı stoklarının revizyonu gündeme getirilebilir. Ya da daha güzeli şehrin içinde yaşı geçmiş olan birkaç apartmanın birleşerek gelmesi durumunda parseller birleştirilip ilave inşa hakkı sağlanabilir. Böylece sadece yapı stoğu yenilenmiş olmaz şehrin ana bölgelerinde site yaşamı imkanları da yaratılmış olur. Birleşen parsellerden imar kaybına neden olmayacak şekilde yola terk alınarak yollar da genişletilebilir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir