Euro
15.6178
0.24%
Dolar
13.8228
0.18%
Altın
790.71
0.18%
Borsa
1.927
0%
Bitcoin
721.242
0.53%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C
  Dolandırıcıların hedefi olmamanız için tavsiyeler

  Dolandırıcıların hedefi olmamanız için tavsiyeler

  Kıymetli arsaları sahte evrakla değerinin altında fiyatlarla başkalarına satan dolandırıcılar arsa sahiplerinin korkulu rüyası haline geldi.
  • Ajanslar
  • 21.05.2015 - 10:31

  Dolandırıcıların hedefi olmamanız için tavsiyeler #1

  Son yıllarda sayısı hızla artan gayrimenkul dolandırıcılığında suçlular, her geçen gün yeni yöntemler geliştiriyor. Dolandırıcılık olaylarına karşı taşınmaz sahiplerini uyaran uzmanlar, alınacak basit önlemlerle arsalarını güvence altına alabilecekleri görüşünde. Sektörün önde gelen kuruluşlarından Onursal Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, kötü niyetli kişilerin sahte tapu ve benzeri belgeler düzenleyebildiğine dikkati çekerek, değerli bir mülk alan yatırımcıların kimlerle muhatap olduklarını sorgulamaları gerektiğini söyledi.

  'TAPUDA ARSALARIN DURUMU KONTROL EDİLMELİ'

  Bu tür dolandırıcılık olaylarında mağduriyetin çift taraflı yaşandığını vurgulayan Onur Öngün, “Öncelikle arsası satılan mülk sahibi mağdur oluyor. Sonra da sahteciliğin ortaya çıkmasıyla dolandırıcılardan arsayı satın alanlar… Taşınmaz sahipleri, belirli aralıklarla tapuda arsalarının son durumunu kontrol ettirmeli ve e-devlet sistemi üzerinden tapu kayıtlarını sorgulamalı” dedi.

  RESMİ EMLAKÇILARLA MUHATAP OLUNMALI

  Onur Öngün, kıymetli mülk sahiplerinin ve alıcıların güvenilir emlak ofisleriyle çalışmasının önemine işaret ederek, “Piyasanın diğer argümanlarındaki dalgalanmalar yatırımcıları güvenli liman olan gayrimenkule yönlendirdi. Gayrimenkul de bu güveni boşa çıkarmadı ve her geçen gün değerine değer kattı. Ancak, pek çok yatırımcı aldığı mülk değerlenene kadar adeta unutuyor. Bu durum da dolandırıcıların işini kolaylaştırıyor. Bütün bu olumsuzlukların önlenmesi için, alıcıların ve satıcıların, emlak komisyonculuğunu hobi gibi görenlerle değil, resmi emlakçılarla muhatap olmalarını öneriyorum” diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir