Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
416.200
2.15%
21ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 21 C

  Dönüşüm sırası Adıyaman'da

  Tüm Türkiye'de başlatılan kentsel dönüşüm hamlesine Adıyaman'da da start verildi
  • 18.09.2015 - 09:04
  Dönüşüm sırası Adıyaman'da

  Dönüşüm sırası Adıyaman da #1

  Güneydoğu'da kentsel dönüşüm hareketi hız kesmeden devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda yer alan şehri depreme dayanıklı hale getirmek için kolları sıvadı. Geçen ay dönüşüm startı verilen Adıyaman için yeni bir dönem başladı. Bölgedeki dönüşüm hareketi inşaat sektöründe de büyük bir heyecan yarattı.

  DÖNÜŞEN ALANLAR ŞEHRE ENTEGRE EDİLECEK

  Mara Mahallesi'nin tamamı, Musalla Mahallesi'nin ise bir kısmının riskli ilan edildiğini söyleyen Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, "Bu alanda 50-55 yaşında yapılar bulunuyor. 615 bina, bin 61 bağımsız bölümde yaklaşık 3 bin kişi yaşıyor. Dönüşüm ihtiyacı duyan diğer mahalleler için de planlama ve altyapı çalışması yapacağız. Dönüşütereceğimiz alanları şehre entegre edeceğiz" şeklinde konuştu.

  RANTA DAYALI OLMAYACAK

  Çalışmalar kapsamında Gölbaşı yoluna alternatif güzergâh planladıklarını dile getiren Başkan Kutlu, "Bölgede trafiği ve ulaşımı rahatlatmayı düşünüyoruz. Alışveriş merkezi, katlı otopark, teras evleri, kütle binalar ve yeşil alanlar oluşturacağız" diye konuştu. Şehrin bütün olarak ele alınması gerektiğini anlatan Kutlu, şöyle devam etti: "Alt ölçek imar planlarını yaparken şehrin genel anlamda nasıl dönüşeceğini düşünüyoruz. Dönüşümle yoğunluk ve ranta dayalı bir şehirleşme değil de, sürdürülebilir ve standartları yüksek bir anlayışla kentleşmeyi ele alacağız. Şehrin ana ulaşım ihtiyacını doğru şekilde çözümleyip mahalleler arası gelişmişliği en aza indirmeyi hedefliyoruz."

  ŞEHRİN KÖTÜ TALİHİ DEĞİŞECEK

  Adıyaman'da büyük projelere imza atan Özakfa İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Beyaz, 41 hektarlık alanda yapılacak olan kentsel dönüşümün Adıyaman'ın kötü talihini yenmesi için önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Beyaz, "Belediye başkanımız Hüsrev Kutlu'nun yoğun gayretleri sonucunda başlayan dönüşüm sürecinden sonra inşaat sektöründe de ciddi bir hareket başladı. Biz de Adıyaman'ın ilk toplu konut alanı olarak bilinen Altınşehir'de çalışmalara başladık. Halen bu bölgede acil dönüşmesi gereken binden fazla konut bulunuyor. Çalışmalarımızı peyderpey diğer alanlara da yaymayı planlıyoruz" diye konuştu.

  ŞEHİR RAHAT BİR NEFES ALACAK

  Kentsel dönüşümün son 6 ay içerisinde amacına ulaşacak seviyelere geldiğinin altını çizen Özgür Beyaz, bölgede bugüne kadar bina bazlı yürütülen çalışmaların artık ada bazlı hale geldiğini söyledi. Beyaz, şöyle devam etti: "Şehrimizde bugüne kadar ağırlıklı olarak bina dönüşümleri gerçekleşiyordu. Bakanlığın kararıyla ada bazlı dönüşümün önü açılmış oldu. Özellikle şehir merkezindeki sağlıksız yapı stokunun yıkılmasıyla şehir rahat bir nefes alacak."

  HEDEFTE 5 BİN KONUT VAR

  Başkan Hüsrev Kutlu, görev süresi boyunca Adıyaman'da 5 bin konut üreteceklerini, bir o kadarının daha planını tamamlayacaklarını söyledi. En önemli projelerinden birinin kuzey çevre yolu olduğunu belirten Kutlu, "Yaklaşık 20 kilometrelik bir ağa sahip olacak projenin imar planı ve uygulamasını belediyemiz yapacak. Yapımını ise Karayolları Genel Müdürlüğü üstlenecek" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir