Petrol
96.09
-0.52%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
389.629
-6.45%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C
  Dönüşümcüler bu modeli sevdi

  Dönüşümcüler bu modeli sevdi

  Esenler'de dönüşümcüler, devlet destekli kredili dönüşümü sevdi. Model ile birlikte kentsel dönüşüm ivme kazandı.
  • 09.07.2015 - 08:00

  esenler

  Kentsel dönüşümü teşvik amacıyla devletin, kullanılan kredinin yüzde 4’ünü karşılaması Esenler’deki kentsel dönüşümcü ve vatandaşlar tarafından büyük kabul gördü. Esenler'de yerinde dönüşümle vatandaşların binalarını yenileyen ve 4.000 metrekare alan üzerinde Cevizli Bahçe Kentsel Dönüşüm Projesi'ni gerçekleştiren ESİNDER Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Ercan, devletin teşvikinin dönüşümde yeni bir model meydana getirdiğini söyledi.

  YÜZDE 50 İNDİRİMLİ KREDİ

  Bugüne kadar Türkiye'de, ya kat karşılığı ya da boş arsaya bina yapma şeklinde iki ayrı imar modelinin olduğunu hatırlatan Özkan Ercan, “Oysa biz üçüncü bir modeli Türkiye'ye kazandırdık. Bu da vatandaşın parası yoksa dairesine kredi kullanması. Vatandaşın binasını bu krediyle yeniliyoruz. Denizbank ile biz bu kredi anlaşmasını yaptıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kredinin % 4'ünü karşılayarak büyük bir destekte bulundu. Bunu da ilave ettiğimizde % 50 indirimli konut kredisi kullandırıyoruz. Model, kentsel dönüşümü büyük bir ivme kazandırdı. Bundan önce bitmiş binalarda konut kredisi kullanabiliyordunuz. Bunu biz depreme dayanıklı olmayan konutların yenilenmesi için konut kredisi olarak kullanmaya başladık. Böylece kentsel dönüşüm için çok önemli bir finansman kaynağı oluşturmuş olduk” şeklinde konuştu.

  ZORA TALİP OLDUK

  Yerinde dönüşümün, boş arsaya binalar yapmaktan çok daha zor olduğunu belirten ESİNDER Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Ercan, “Kentsel dönüşümle ilgili en zor süreç, hak sahipleriyle anlaşmaktır. Bizler zora talip olduk. Bizler boş arsaya bina yapmaktansa, Esenler halkının daha güvenli binalarda, depreme dayanıklı, yerinde dönüşümle yeni evlerinde yaşamlarını sürdürmesini istiyoruz. Esenler’in dönüşümüne katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir