Euro
15.2234
-0.05%
Dolar
13.6463
-0.03%
Altın
788.7280
0.08%
Borsa
1998
0.00%
Bitcoin
516.000
3.84%
1ºC
İstanbul
Güneşli 1 C
  Dükkan yatırımında dikkat edilmesi gereken 5 nokta

  Dükkan yatırımında dikkat edilmesi gereken 5 nokta

  Yüksek kira geliri sunan dükkanlar yatırımcıları cezbetmeye devam ediyor. Ancak yatırım yaparken birçok konuya da dikkat etmek gerekiyor.
  • 19.08.2015 - 14:12

  Dükkan yatırımında dikkat edilmesi gereken 5 nokta #1

  Ticari gayrimenkul yatırımı, hem kira getirisi sunması hem de konuta göre kendini daha kısa sürede amorti etmesi nedeniyle daha fazla kazanç sağlıyor. Gayrimenkul uzmanları ticari gayrimenkul yatırımının diğer gayrimenkul yatırımlarına göre daha karlı ve gelir getirici bir yatırım olduğunu belirtiyor. Tüm yatırım araçlarında olduğu gibi dükkana yapılan yatırımın da kendi içinde birtakım riskler barındırabileceği uyarısında bulunan gayrimenkul uzmanları, doğru bir yatırım için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar olduğunu belirtiyor.

  LOKASYON ÇOK ÖNEMLİ

  Ticari bir gayrimenkul alırken dikkat edilecek en önemli unsur lokasyon. Bu nedenle alınacak dükkanın gelişen, rant alan bir bölgede olması, nüfusunun yoğun ve yaya yolu üzerinde bulunması tercih edilmeli.

  PARK İMKANINA DİKKAT

  Yatırım yapılacak yerin, kolay erişilebilir, önünde kısa süreli park imkânının olması gibi koşullar göz önünde bulundurulmalı.

  CEPHE GENİŞ OLMALI

  Dükkanda çok fazla sayıda kolonun yer alması ya da cephesinin ince ve dar olması kullanım rahatlığını engelliyor.

  BACA VE BAHÇE ŞART

  Bahçe kullanım imkanları, mülkte baca olup olmaması, kaç giriş çıkışı olduğu gibi konular tercih edilme nedeni. Hatta bu özelliklere sahip dükkanları daha yüksek bedelle kiraya vermek mümkün olabilir.

  TAPU KONTROL EDİLMELİ

  Gösterilen bağımsız bölüm ile tapuda kontrol edilen bağımsız bölümün aynı yer olup olmadığına bakılmalı. Mülkün tapusu kat irtifakı veya tercihen kat mülkiyetli olmalı. Ticari mülklerde en sık karşılaşılan sorunlardan bir diğeri de bodrum alanlarının aslında dükkanlara ait olmaması.


  Görüş Bildir