Petrol
98.64
-0.96%
Euro
18.4957
-0.20%
Dolar
17.9629
0.14%
Altın
1.032
-0.06%
Borsa
2883
0.50%
Bitcoin
429.291
-2.48%
28ºC
İstanbul
Çok bulutlu 28 C
  Dünyanın en ilginç yapıları belirlendi

  Dünyanın en ilginç yapıları belirlendi

  Dünya'da en ilginç yapılar matematik, astronomi ve güzel sanatlar kullanılarak inşa edildi.
  • 14.07.2015 - 14:34

  Yapımı incelendiğinde hayret verici matematiksel özelliklere sahip olan yapılar geçmişten günümüze hepimizin oldukça ilgisini çekiyor.

  Eski uygarlıkların ve ‘'dahi'' diye nitelendirilen mimarların, matematik, astronomi ve güzel sanatlardan beslenerek inşa ettikleri bu yapılar tanıtılıyor.

  Dünyanın en ilginç yapıları belirlendi #1

  ZARİF KUBBELER

  2011 yılında yapımı tamamlanan Eden Project 2.2 hektarlık bir alana kurulmuş dünyanın en büyük serasıdır. Eski bir taş ocağının çukurlarına inşa edilen yapı içerisinde bitkiler ve insanlar arasındaki ilişkiyi gösteren bir eğitim merkezi ve yüz bine yakın bitki çeşidi bulunur.

  Altıgen ve beşgen hücrelerden oluşan şeffaf jeodezik kubbeler oldukça zariftir. Uzaktan bakıldığında bir böceği andıran bu projenin eğitim tesislerinin spiral mimarisi Fibonacci sayı diziliminden esinlenerek tasarlanmıştır.

  Dünyanın en ilginç yapıları belirlendi #2

  GÖRÜNÜŞTE ESTETİK OLUŞTURULMUŞ

  M.Ö 430 yılında inşa edilen Parthenon mükemmel oranlardaki uyumu ile Antik Yunan idealleri üzerine tasarlanmıştır. Uzunluğunun genişliğine oranı 9:4 olan tapınak en uygun sayısal oranların kullanılmasıyla inşa edilmiştir.

  Tapınağın köşelerindeki sütunlar daha çok güneş alacağı için ince gözükeceğinden diğer sütunlara oranla daha kalın yapılarak görünüşte muhteşem bir estetik sağlanmıştır. Yine tapınaktaki kabartma ve süslemelerin yükseklik ve kalınlıkları göz yanılsamalarını önleyecek şekilde tasarlanmıştır.

  Dünyanın en ilginç yapıları belirlendi #3

  SİMETRİK YAPI

  Eşsiz güzellikteki bu yapı kusursuz bir simetriye sahiptir. Dört minaresi Tac Mahal'in simetrik yapısını devam ettiren en önemli unsurlardır. Pencere ve kemerleri Tac Mahal'in geometrisiyle mükemmel bir uyum içerisindedir.

  Dışarıya doğru eğimli olarak inşa edilen minarelerin su havuzlarına yansıması ziyaretçilere nefis bir görsel şölen sunmaktadır. Estetik açısından zirve eserlerden sayılan Tac Mahal, geometri ve estetiğin mükemmel uyumu olarak görülüyor.

  Dünyanın en ilginç yapıları belirlendi #4

  MİNARELER SU HAVUZLARINA YANSIYOR

  Kukulkan Piramidi ismiyle de anılan Chicken Itza, Maya uygarlığı tarafından inşa edilen bir eser. Mayaların astronomide oldukça ileri bir uygarlık olduğu biliniyor. Ürettikleri eserlerde de astronomi biliminden faydalandıkları bugün bilim adamları tarafından ortaya konulmaktadır.

  9 kat şeklinde inşa edilen piramit dokuz gezegeni temsil etmektedir. Yapının etrafında toplam 364 adet basmak bulunmaktadır.

  Dünyanın en ilginç yapıları belirlendi #5

  Pİ SAYISINI VERİYOR

  Dünyanın en ilgi çekici yapılarından olan Giza Piramitleri M.Ö 2753-2563 yıllarında inşa edilmiş. Toplamda 3 piramitten oluşmaktadırlar. Giza Piramitlerinin en büyüğü ise dünyanın 7 harikası arasında yer alan Keops Piramidi. Aynı zamanda en kusursuz ve hayret verici bir matematiğe sahip olanı.

  Bilim adamlarını, matematikçileri ve mimarları bugün bile hayrete düşüren bu yapının şimdiye kadar anlaşılan en ilginç özelliklerinden bazıları işe şunlardır; Bu piramidin yüksekliği ikiye bölündüğünde Pi sayısını verir. Tepe noktasından geçen meridyen karalarla denizlerin ikiye ayrıldığı noktadır.

  Dünyanın en ilginç yapıları belirlendi #6

  SİHİRLİ KARE YER ALIYOR

  Antoni Gaudi tarafından tasarlanan bina İspanya'nın en ikonik görüntülerinden biridir. Oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan kilisenin yapımında hiperbolik paraboloid formlar kullanılmıştır. 1882 yılında yapımına başlanan ve hala tamamlanamayan Sagrada Familia Kilisesi'nin ‘'tutku cephesi''nde bir sihirli kare yer alır.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir