Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
480.129
0.97%
20ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 20 C

  Dünyanın tek Demir Kilise'si restore ediliyor

  Haliç'in kıyısında bulunan dünyanın tek Demir Kilise'si restore ediliyor.
  • DHA
  • 06.04.2016 - 09:03
  Dünyanın tek Demir Kilise'si restore ediliyor

  kilise

  Haliç'in kıyısında bulunan ve 'Demir Kilise' olarak bilinen Sveti Stefan Bulgar Kilisesi yeniden hayat buluyor. Tahta iskelelerle çevrelenen kilisenin dış cephe restorasyonu devam ederken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi kilisenin içinin yenilenmesi için de ihaleye çıktı. Tarihi kilisenin iç ve dış restorasyonu için yaklaşık 10 milyon lira harcanacak. Dünyada sadece 2 tane olan demir kiliselerden diğeri zamanla yok olunca Stevi Stefan kilisesi dünyadaki tek demir kilise olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor.

  Dünyanın tek Demir Kilise si restore ediliyor #2

  RESTORASYON 12 OCAK'TA BİTECEK

  İBB Fener’de bulunan kilisenin restorasyonu için düğmeye bastı. Zemin güçlendirme çalışmalarının ardından, kiliseye adını veren demir aksamlı dış cephede kurulan tahta iskeleyle restore ediliyor. Şimdi ise sıra içeride… Kilisenin iç kısmında gerçekleşecek çalışmalar 14 Mart tarihinde başladı. İhale şartnamesine göre Taş Yapı İnşaat ve Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından yapılacak bu çalışmalar 12 Ocak 2017 tarihinde son bulacak. Öte yandan proje bedeli 6.7 milyon lira olarak belirlendi. 2011 yılında da dış cephe restorasyonu için 2.5 milyon liralık ihale yapılmıştı.

  Dünyanın tek Demir Kilise si restore ediliyor #3

  DIŞI İÇİN AYRI İÇİ İÇİN AYRI İHALE

  Demir Kilisenin dış cephe restorasyonu için 2011 yılında da ihale açılmış, 2.5 milyon liraya Art-Ün İnşaata ihale edilmişti. Dış cephe inşaatında işçilerin çalışmaları sürüyor.

  Dünyanın tek Demir Kilise si restore ediliyor #4

  MODERN RÖNESANS STİLİYLE İNŞA EDİLDİ

  Fener Patrikhanesi yakınlarında bulunan kilise, patrikhaneden bağımsız olarak kendi kiliselerini kurmak isteyen Osmanlı’daki Bulgar azınlık tarafından inşa edildi. 3 kubbeli ve haç şeklinde olan kilise, dış süslemelerinin güzelliği kadar farklı boy ve ağırlıkta olan ve Rusya’da dökülen 6 adet çanıyla da dikkat çekiyor. Modern Rönesans stiliyle inşa edilen yapı günümüzde de Bulgar dini inanışının en büyük sembollerinden biridir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir