Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
378.244
3.63%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C
  18 yeni şehir hastanesi geliyor

  18 yeni şehir hastanesi geliyor

  Sağlık Bakanlığı'nca kamu-özel işbirliği ile gerçekleştirilen "Şehir Hastaneleri" projesiyle, Türkiye akıllı hastanelere kavuşacak.
  • AA
  • 21.04.2016 - 15:19

  hastane

  Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Fuat Kantarcı 18 şehir hastanesi projesinin sözleşmelerinin imzalandığını ve yapım sürecinin başladığını belirtti. Kamu-özel işbirliği ile gerçekleştirilen “Şehir Hastaneleri” projesiyle, Türkiye 41 bin 091 yataklı enerji verimliliği yüksek, deprem izolatörlü, dijital özellikli “akıllı hastanelere” kavuşacak dedi.

  "DİJİTAL HASTANE TEKNOLOJİSİ İLE DONATILACAK"

  Şehir hastanelerinin yapı standartlarının yüksek kalitede olduğuna dikkati çeken Kantarcı, “Dijital hastane bir hastanede bulunan bilgi sistemlerinin birbirleriyle bütünleşik olarak çalıştığı, her türlü tıbbi cihazın bilgi yönetiminin sistemine ağlar ve sensörler aracılığıyla bilgi gönderebildiği, çalışanların ve hastaların yetkileri ve onayları dahilinde bu sistemdeki bilgiye hastaneden veya uzaktan erişebildiği bir hastane modeli olacak. Bilişim teknolojilerinin hasta ve çalışan yararına kullanıldığı bu hastane modelinde, ilk başta elle yapılan kayıt işlemlerini ortadan kaldırarak kağıt, röntgen filmi gibi malzemelerin kullanımını ve çalışanların dokümantasyona ayırdığı süre azalacak. Hastaya ve süreçlere dair her türlü veri ve bilginin doğru ve eksiksiz olarak kayıt altına alınması, işlenmesi ve ilgili kişi ve birimlerin kullanımına sunulması tıbbi hataları azaltarak hastaların tanı, tedavi ve izlenmesi de kaliteyi artıracak. Ameliyathane yönetimine kadar tüm yazılımlarıyla dijital bir hastane olacak. Akıllı bina teknolojisi dijital hastane teknolojisi ile donatılmış olacak” diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir