Euro
10.3602
-0.36%
Dolar
8.6979
-0.25%
Altın
499.88
0.55%
Borsa
1.414
0%
Bitcoin
327.016
-3.17%
20ºC
İstanbul
Güneşli 20 C
  İki yıldır kayan mahalle 350 fore kazıkla kurtarılacak

  İki yıldır kayan mahalle 350 fore kazıkla kurtarılacak

  Trabzon’un Arsin ilçesinde, sık sık meydana gelen heyelan için bir dizi önlem alınması planlanıyor. Heyelanı önlemek için 350 fore kazık kullanılacak.
  • İHA
  • 11.12.2018 - 10:15

  Trabzon’un Arsin ilçesi Yeşilyalı Mahallesi'nde, yaklaşık 2 yıl önce 70 dönüm alanda etkili olan heyelan sonrası, 2 ev yıkılıp 12 ev oturulamaz hale geldi. Bölgedeki yer altı sularından kaynaklanan kaymalara yaklaşık 2 yıldır önlem alınamazken, mahallede heyelanların önüne geçmek için yaklaşık 6 milyon TL maliyetli 350 fore kazık çakılacak.

  BÖLGE HEYELAN RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA

  Her yağışın ardından toprak zeminin hareketliği nedeniyle, bölgede bulunan cami ve mezarlık da heyelan riskiyle karşı karşıya geldi.

  Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından heyelan sorununun çözümü için hazırlatılan proje ödeneğinin gönderilmesiyle, Yeşilyalı Mahallesi'ndeki heyelanın önüne geçilecek.

  İki yıldır kayan mahalle 350 fore kazıkla kurtarılacak #1

  BAZI BİNALAR TAHLİYE EDİLDİ

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İnşaat Mühendisliği Geoteknik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erol Şadoğlu, heyelanlı bölgenin yüksek eğime sahip, bol yağış alan ve kil zeminlerden oluştuğunu belirterek, “Bu tür zeminler yüksek heyelan riski taşıyan bölgelerdir. O bölgede daha önce bir heyelan oluşmuş ama bu heyelan bir süreçtir. Dolayısıyla bu heyelan devam edecektir. Belirli önlemlerinin alınması gerekiyor. Mahallede bazı binalar hasar gördü. O binaların tahliye edilmesine karar verildi.” dedi.

  İki yıldır kayan mahalle 350 fore kazıkla kurtarılacak #2

  "HEYELANLI BÖLGELER KAZIKLARLA DESTEKLENEBİLİR"

  Yüzeysel drenaj önlemlerinin alınarak riskin azaltılmasının mümkün olduğunu kaydeden Şadoğlu, “Her türlü önlemlerinin alınması mümkündür. Daha güvenli hale getirilebilir ama bunları biraz da fizibilite açısından değerlendirmek lazım. Ekonomik olarak kaynaklarımızın buna yeterli olup olmadığını değerlendirilmesi gerekiyor. Bu aşamada yüzeysel drenaj önlemleri alınarak, buranın riskinin azaltılması mümkündür. Tabii güçlü destek sistemleri oluşturulabilir. Buradaki zemin ve heyelanlı bölgeler kazıklarla desteklenebilir. Tabii bunlar, yüksek ekonomik maliyetleri de beraberinde getirir. Bunu yerel idarelerin değerlendirmesi gerekir.” şeklinde konuştu.

  İki yıldır kayan mahalle 350 fore kazıkla kurtarılacak #3

  "HEYELANLAR JEOLOJİK BİR SÜREÇ"

  Arazide görülebilecek çatlakların bir heyelan belirtisi olduğunu vurgulayan Şadoğlu, “Yüksek eğim ve yüksek yağış miktarı zeminin yağışlarla birlikte aşırı yumuşamasına sebep oluyor. Bazen ise yapılan bazı imalatlar boru, isale hatları gibi işlemler yine arazinin yüksek bir su almasına sebep oluyor. Bunların neticesinde heyelan ortaya çıkıyor. Bölgemizde normal bir jeolojik bir süreçtir. Dik yamaçlar heyelanlarla birlikte yatıklaşacak ve bu şekilde doğa bir denge konumuna gelecektir. Bizim burada vatandaş olarak dikkat etmemiz gereken bir husus var. Heyelandan ve heyelanlı bölgelerden uzak durmak, inşaat yapmamak ve heyelanlı bölgeleri takip ederek gerekli önlemleri almaktır. Özellikle heyelanlar bazı belirtilerini ortaya koyarlar mesela özellikle arazide göreceğimiz çatlaklar bir heyelan belirtisidir. Bu çatlaklar aynı zamanda yer altı suyunu besleyerek te heyelanları tetikleyici bir etki ortaya koyar. Çatlaklara dikkat etmemiz lazım. Binalarda gözlemleyeceğimiz bazı hareketler olabilir, binaların girişlerinde, merdivenlerinde ayrılmalar söz konusu olabilir. Binaların kapılarında, pencerelerinde çıkışma gibi problemler gözlenebilir. Bunlar heyelanların belirtileridir. Bu belirtiler ortaya çıktığı zaman öncelikle buranın bir heyelan riski taşıyıp, taşımadığı tespit edilmeli ve gerekiyorsa buradaki yapılar boşaltılıp gerekli önlemler alınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

  İki yıldır kayan mahalle 350 fore kazıkla kurtarılacak #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir