Euro
15.3641
0.79%
Dolar
13.5097
0.63%
Altın
799.4790
0.47%
Borsa
2,056.38
0.70%
Bitcoin
571.003
0.38%
4ºC
İstanbul
Güneşli 4 C
  Milli elektrikli lokomotif gelecek yıl raylarda

  Milli elektrikli lokomotif gelecek yıl raylarda

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Milli elektrikli lokomotifin gelecek yıl raylarda olacağını belirtti.
  • AA
  • 06.06.2015 - 10:19

  lokomotif

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yaptığı açıklamada, "Milli Elektrikli Lokomotif E1000 Projesi"ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının (TCDD) manevra ve kısa mesafe yük taşıma ihtiyaçlarını karşılamak için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile 1 megavat gücünde elektrikli lokomotif geliştirdiklerini ifade eden Işık, projeyi Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) da desteklediğini söyledi.

  Milli elektrikli lokomotif gelecek yıl raylarda #2

  PROJEYE 10 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

  Bakan Işık, dünyada sadece gelişmiş ülkelerde bulunan ve raylı araç sektöründe katma değeri en yüksek bileşenlerden cer konverteri, cer kontrol ünitesi, merkezi kontrol ünitesi gibi raylı araç sürüş ve kontrol sistemlerinin, lokomotife hareket kabiliyeti sağlayan çok önemli mekanizmalar olduğunu söyledi. Sistemin yurt içinde tasarlanması ve üretilmesi amacıyla 2011 yılında milli elektrikli lokomotif projesine başlandığını hatırlatan Işık, 10 milyon lira bütçeli projede 18 bilim insanın çalıştığını bildirdi.

  Milli elektrikli lokomotif gelecek yıl raylarda #3

  SIRADA ELEKTRİKLİ OTOMOBİL VAR

  Projede, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ'nin (TÜLOMSAŞ) de paydaş olduğunu anlatan Işık, şöyle konuştu: "Entegrasyonu tamamlanan lokomotifin yol testleri ve alt sistem kalibrasyonları devam ediyor. Ağustos-kasım ayları arasında planlanan TCDD kabul testlerinin ardından teslimat gerçekleştirilecek. Elektrikli lokomotifi ürettik, milli lokomotif 2016 yılında raylarda olacak, sırada elektrikli otomobil var. Yüksek hızlı trenlerin cer sistemi için de ayrıca çalışmalarımızı sürdürüyoruz, geliştirilen bu sistem aynı zamanda hızlı tren ve yüksek hızlı trenlere de hareket kabiliyeti verebilecek."

  TÜRKİYE'DE İLK DEFA TASARLANDI

  TCDD envanterinde bulunan ve yurt dışından yedek parça temininde sorun yaşanan DE11000 lokomotifler 90'lı yılların ortasından itibaren modernize edilmek istenmişti. 2008 yılında TÜLOMSAŞ'ın TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ile yaptığı iş geliştirme çalışmalarında, DE11000 tip lokomotiflerin TCDD ihtiyaçları doğrultusunda elektrikli hale dönüştürülerek modernize edilmesi gündeme gelmişti. Proje sayesinde demiryolu taşımacılığının en kritik bileşeni olan ve tamamıyla yurt dışına bağımlı olunan çekiş ve tren kontrol sistemi ilk defa Türkiye'de tasarlanıp, lokomotif üzeri entegrasyonları yapılarak, TCDD'ye teslim edildi.


  Görüş Bildir