Euro
9.7878
0.5%
Dolar
8.1066
0.23%
Altın
461.13
0.13%
Borsa
1.366
-0.79%
Bitcoin
447.300
-4.89%
14ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 14 C
  3. Havalimanı'nın ÇED süreci tamamlandı

  3. Havalimanı'nın ÇED süreci tamamlandı

  10,5 milyar avroluk yatırım yapılması planlanan 3. Havalimanı'nın uluslararası standartlara göre ÇED çalışmaları sona erdi.
  • 09.12.2015 - 11:53

  3. Havalimanı nın ÇED süreci tamamlandı #1

  Airbus Grubu Strateji ve Pazarlama Direktörü Marwan Lahoud, şirket olarak Ar-Ge'ye yılda 4 milyar avro harcadıklarını belirterek, "Bunun yüzde 80'i doğrudan ya da dolaylı olarak karbon emisyonu, nitrojen oksit emisyonu ve gürültünün azaltılmasına yönelik. Bu harcama bu gayenin ne kadar önemli olduğunu gösterir" dedi.

  HAVACILIK SEKTÖRÜ DÖNÜŞÜMDEN GEÇTİ

  Lahoud, Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) Avrupa ve Asya-Pasifik bölgeleri tarafından düzenlenen Airport Exchange 2015'in açılışında, havacılık sektörünün dönüşümden geçtiğini, dönüşümün büyüme ile birlikte çok daha iyi sonuç verdiğini, buradaki sihirli rakamın yüzde 5 olduğunu kaydetti.

  İGA Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ise inşaatı süren 'Yeni Havalimanı' ile İstanbul'un tarihi misyonunu bir kez daha tekrarlayacağını söyledi.

  DÜNYA HAVACILIĞININ YENİ MERKEZİ OLACAK

  Bugüne kadar Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan İstanbul'un yeni havalimanı sayesinde dünyanın bütün kıtalarını da birbirine bağlayacağını belirten Özdemir, "İstanbul Yeni Havalimanı dünya havacılığının yeni merkezi olacak. İnşaatı tüm hızıyla gece gündüz devam eden proje tamamlandığında 6 pisti ve 200 milyona ulaşabilen yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanı olacak. Hem transit yolcu, hem de kargo anlamında dünyanın en önemli hub havalimanlarından birisi olacak" diye konuştu.

  Toplam 10,5 milyar avro yatırım yapılması planlanan Yeni Havalimanı'nın ilk etabını 2018 yılının başında hizmete açacaklarını anımsatan Özdemir, şu bilgileri paylaştı: "Tamamlandığında yolcu konforu ve alışveriş olanakları bakımından da dünyada ses getirecek bir yapıda olacak. 53 bin metrekarelik duty-free alanı ve 1,3 milyon metrekarelik kapalı terminal binası tamamıyla yolcu konforu düşünülerek dizayn edildi. Teknolojinin bütün olanakları da bu havalimanı için kullanılacak ve dünyanın en akıllı havalimanlarından birisi olacak. Çevre konusunda da hassasiyetimiz oldukça yüksek. Akıllı bina, enerji tasarrufu, yeşili korumak ve kuş göç yolları ile ilgili tüm hassasiyetler dikkatle ele alındı. Bu konuda uluslararası standartlara göre ÇED çalışmalarımızı tamamladık."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir