Dolar
6.8203
0.1262%
Euro
7.566
0.2477%
Altın
1729.32
0.6307%
Borsa
105520.47
0.1525%
G. Altın
379.237
0.7462%
Bitcoin
64237.86
0.2809%
16ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 16 C
  3. Havalimanı'nın kredi anlaşması imzalandı

  3. Havalimanı'nın kredi anlaşması imzalandı

  Dünyanın en yüksek yolcu kapasiteli havalimanı olması beklenen 3. Havalimanı'nın, kredi anlaşması bugün gerçekleşti.
  • 19.10.2015 - 09:12

  3. Havalimanı'nın kredi anlaşması imzalandı

  e

  Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir, 3. Havalimanı kredisinin yüzde 70'ini kamu, yüzde 30'unu özel bankaların sağladığını yabancı bankaların işi uzatma ihtimalinden dolayı yerlilerle yola devam ettiklerini söyledi.

  KREDİ ANLAŞMASININ İMZA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

  Yapımına engel olmak için adeta seferberlik ilan edilen 3'üncü Havalimanı'nda 'Bu iş bitmez', 'Finansman bulamazlar', 'Maliyet yükseldi' diyenlere inat gaza tam basıldı. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılımıyla kredi anlaşması imza töreni gerçekleşti.

  KKTC Su Temini Projesi'nin açılış töreninde soruları yanıtlayan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Kredinin yüzde 70'ini kamu, yüzde 30'unu yerli bankalar sağladı. Bu bizim için son derece gurur verici. Cumhuriyet tarihinin en büyük kredisine Türk bankaları imza attı" dedi.

  YABANCI İŞİ UZATIRDI

  Kredi paketine yabancı bankaların neden ilgi göstermediğine ilişkin sorulara da Özdemir, şu yanıtı verdi: "Zor bir paketti. Aslında bir tane yabancı banka alabilirdik. Mesela, Citi'yi. Ama o zaman belki görüşmeler 1 yıl daha uzardı. Biz de bunu göze alamazdık."

  1 MİLYAR EURO BİLE VEREBİLİRDİK

  Özdemir ile finans sohbetine Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş de katıldı. Ateş, ilk etapta kendilerinin 1 milyar euroyla katılmak istediklerini konsorsiyuma bildirdiklerini belirterek, şunları anlattı: "O zaman Yapı Kredi'de katılıyordu. 4 banka olacaktı, bu şekilde paylaşmıştık. Sonra onlar çekildi. Biz 1 milyar euro bile verebilirdik. Ama Ziraat 1.5 milyar euro verince paket tamamlandı."

  "120 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK"

  İmza törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un yeni havalimanını Yeniköy ve Akpınar yerleşimleri arasında Karadeniz sahilinde yer aldığını hatırlattı ve şunları söyledi, “Bu alan öyle tesadüfen seçilmedi. Bölgenin ekolojik dengesi, rüzgar verileri yapılarak belirlendi. Başbakanlığım döneminde Ulaştırma Bakanımız sayın Binali Yıldırım beyle bölgeyi helikopterle gezdik dolaştık. Ekolojik çalışmaları yerinde incelemek suretiyle bu kararı verdik. Bu proje bu alandaki en büyük yatırımıdır. Çılgın projeler diyorduk ya işte hayata geçen en önemlisi bu. Bu proje toplam 4 etaptan oluşuyor. İlk etap 2018 yılının ilk çeyreğinde inşallah hizmete girecek. İnşaat dönemi süresince ortalama yılda 80 bin kişiye istihdam sağlanacak, havalimanını tamamen hizmete girmesiyle bu rakam 120 bin kişiye çıkacak. İnşallah ilk etap hizmete girince şu an hiçbir yerde olmayan şekilde havalimanına aynı anda iki uçak iniş yapabilecek. Mevcut havalimanımızda mümkün olmayan büyük gövdeli uçaklar da buraya iniş yapabilecekler. 2028 yılında yıllık yolcu kapasitesi 150 milyona ulaşacak” şeklinde konuştu.

  Görüş Bildir