Euro
10.1507
0.33%
Dolar
8.649
0.25%
Altın
493.72
0.3%
Borsa
1.388
0.16%
Bitcoin
364.193
-3.55%
21ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 21 C
  3. Köprü’de çalışmalar tam gaz

  3. Köprü’de çalışmalar tam gaz

  İstanbul’un iki yakasını üçüncü kez birleştirecek olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Avrupa yakası kısmına 15’inci tabliye yerleştirildi.
  • İHA
  • 15.09.2015 - 10:03

  3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Köprüdeki en ağırı 923 ton olan 59 çelik tabliyeden 30’unun montaj ve kaynak işlemleri sona erdi. Bu kapsamda kendi yollarının yapımının ardından başlanılan ana kablonun çekiminde, toplam 13 ton olan iki ana kablo için hem Avrupa hem de Asya yakasından çalışmalar eş zamanlı olarak devam ediyor.

  3. Köprü’de çalışmalar tam gaz #1

  Eğik askı halatlarıyla birlikte köprüyü taşıyacak iki sistemden biri olan ana kablo çekimi yaklaşık iki ay sürecek. Öte yandan yapımı tamamlandığında üzerinden çift yönlü 8 şeritli otoyol ve iki şeritli demir yolu geçecek olan köprünün Avrupa yakası kısmına 15’inci tabliyenin deniz yoluyla gelişi, deniz üzerinde kameralar tarafından görüntülendi. Güney Kore’de üretilen çelik parçalarının, İstanbul Tuzla, İzmit Gebze ve Yalova Altınova’daki tesislerde birleştirilerek gemiye yüklendikten sonra deniz yoluyla getirilen çelik tabliye, yüzer vinçle kaldırıldı. Tabliyenin kaldırma, montaj ve kaynak işlemleri kameraya yansıdı.

  3. Köprü’de çalışmalar tam gaz VİDEO

  3. Köprü’de çalışmalar tam gaz #2

  ŞİDDETLİ FIRTINA VE DALGALI DENİZE RAĞMEN DEVAM EDİYOR

  Köprü seviyesine alınan çelik tabliyeler, firmanın yöntem değiştirmesiyle artık Derrick Crane adı verilen vinçle direkt denizden alınmaya başlanmıştı. Bu sayede tabliye kaldırma işlemleri hızlı ilerlerken, fırtınalı hava ve rüzgarlı deniz olmasına rağmen tüm çalışmalar kesintisiz devam ediyor. İki kıtayı birleştirecek olan tabliyelerin kaldırılması için inşaat sahasına Derrick Crane adı verilen vinçlerin parçaları getirildi. Daha önceden montajları tamamlanan ve bin ton kaldırma kapasitesine sahip dev vinçler, köprünün çelik tabliyelerinin deniz ve karadan kaldırılıp yerleştirilmesi aşamasında kullanılıyor.

  3. Köprü’de çalışmalar tam gaz #3

  Çalışmalar kapsamında, 940 ton ağırlığını bulacak olan tabliyelerin montajı bu vinçler sayesinde sağlanıyor. Tabliyelerin kaldırılmasını sağlayan bu vinçler deniz ve karadan tabliyeyi alarak, köprü tabliyelerinin birleşme noktalarından kaldırarak ekleme yapıyor. Toplam 59 tabliyenin 40 adedi bu dev vinçler yardımıyla kaldırılacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir