Euro
10.0359
0.56%
Dolar
8.4727
0.81%
Altın
492.81
0.77%
Borsa
1.414
0.35%
Bitcoin
334.200
4.37%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 28 C
  Eminönü-Eyüp-Alibeyköy tramvay hattı tanıtıldı

  Eminönü-Eyüp-Alibeyköy tramvay hattı tanıtıldı

  Kadir Topbaş, Fatih ve Eyüp ilçeleri arasında 19 istasyonda hizmet verecek 150 milyon dolar bütçeli tramvay hattı projesini tanıttı.
  • AA
  • 28.05.2015 - 09:46

  tramvay

  İstanbul ulaşımını daha da rahatlatmak için peş peşe projelerini açıklayan Başkan Kadir Topbaş, 19 istasyonlu 13 kilometre uzunluğunda olacak Eminönü - Eyüp - Alibeyköy Tramvay Hattı'nı tanıttı.

  Feshane Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen tanıtım töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’daki ulaşım sistemlerine yeni bir halka daha eklendiğini söyledi.

  Eminönü-Eyüp-Alibeyköy tramvay hattı tanıtıldı #2

  "EMİNÖNÜ-ALİBEYKÖY ARASI 30 DAKİKA OLACAK"

  Eminönü ile Alibeyköy arasındaki seyahat süresini 30 dakikaya indirecek yeni tramvay hattı saatte 25 bin yolcu kapasiteli olacak. Tramvay hattı, 19 istasyonla İstanbullulara hizmet verecek. Tanıtım töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Tabii bütün bu sistemleri başarılı kılmanın yolu sistemlerin birbirine entegre olmasıdır. Yani bir istasyona gelen bir insan başka istasyona giden aracı takip edebilmeli ve başka nasıl gideceksei gerekirse eğer başka bir sisteme de dahil olabilmelidir. Yani Eminönü'ne denizyoluyla gelen bir insan ya da Kabataş'tan gelen bir insan kesintisiz bir makas değişimiyle şu anda bulunduğumuz noktaya kadar gelebilecek. Daha sonra devam ederek Fatih sahillerinden, Eyüp sahillerinden olmak üzere kuzeye doğru Haliç sahilini takip etmek suretiyle bir tramvay hattıyla Alibeyköy'ü geçerek Cep Otogarı dediğimiz noktaya kadar erişmesini sağlayacak" dedi.

  "RAYLARIN ARASI TAMAMEN YEŞİL OLACAK"

  Görüntü kirliliği olmaması içinde çalışmalar sürdürdüklerini ifade eden Topbaş,"13 kilometre olan bu hattın raylar arası tamamı yeşil olacak. Yani geçtiği noktalarda bir yeşillik içerisinde geçen ve tramvay olmadığı zamanda görüntü kirliliği olmayan yeşil bir hat üzerinden devam edecek. Bir başka isteğim ise mümkünse rayların yanına da bir bisiklet yolu yapılması için çalışılıyor. Böylece insanlarımız Eminönü'nden alacağı bisikletle Alibeyköy'e geçerek bahsettiğimiz gibi Cep Otogarı'na kadar gelip oraya erişmiş olacak" şeklinde konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir