Euro
15.3258
-0.05%
Dolar
13.4482
0.08%
Altın
785.3380
-0.10%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
574.023
-1.29%
6ºC
İstanbul
Hafif yağmur 6 C
  Dev projenin kredi sözleşmesinde imzalar atıldı

  Dev projenin kredi sözleşmesinde imzalar atıldı

  İstanbul-İzmir Otoyol Projesi için 5 milyar dolarlık kredi sözleşmesinde imzalar atıldı.
  • İHA
  • 06.06.2015 - 10:52

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, 5 milyar dolarlık kredi sözleşmesiyle İstanbul-İzmir Otoyol Projesi'nin tüm dış finansman ihtiyacının karşılandığını belirterek, sözleşmenin, Türkiye'de bugüne kadar altyapı proje finansmanı alanında sağlanan en büyük kredi tutarı olarak da tarihe geçtiğini bildirdi.

  Dev projenin kredi sözleşmesinde imzalar atıldı #1

  DÜNYADA DÖRDÜNCÜ SIRADA

  Bünyesinde dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alan İzmit Körfez Geçişi Köprüsü'nün de yer aldığı İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu'nun, İstanbul'u Yalova, Bursa, Balıkesir ve Manisa üzerinden İzmir'e bağlayacağını anlatan Bilgin, şöyle konuştu:

  "TEM Otoyolu olarak adlandırılan Kuzey Güney Avrupa Otoyolu'nun bir parçası olan bu yol, ülkemizin hem yük hem yolcu taşımacılığında trafik talebinin en yoğun olduğu ana karayolu koridorlarından birisidir. 8 Türk bankasının yurtdışı şubeleri ve Deutsche Bank'tan oluşan 9 banka ile imzalanan yaklaşık 5 milyar dolar tutarında kredi anlaşmasıyla projenin tüm dış finansman ihtiyacı karşılanmış durumdadır."

  Dev projenin kredi sözleşmesinde imzalar atıldı #2

  ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ PROJESİ YOLDA

  Kuzey Marmara Otoyolu'nu bünyesinde hem demiryolu hem de karayolu geçişini içerecek şekilde planlanan Çanakkale Köprüsü ile Manisa üzerinden İstanbul-İzmir Otoyolu'na bağlayacak projenin de hayata geçirileceğini dile getiren Bilgin,"Böylelikle hem Marmara Denizi etrafındaki otoyol ve demiryolu ringi tamamlanmış hem de ülkemizi İstanbul Boğazı dışında Çanakkale Boğazı üzerinden çok önemli bir alternatif güzergahla Trakya ve Avrupa'ya bağlamış olacağız" dedi.

  İSTANBUL İZMİR ARASI 3,5 SAATE DÜŞECEK

  İstanbul-İzmir arasında karayolu ulaşımını 3,5 saate düşürecek söz konusu projenin en önemli geçiş noktası olan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü hizmete girdiğinde 1-1,5 saatlik ulaşım süresi 6 dakikaya inecek. Projenin en önemli geçiş noktası olan ve Dilovası ile Hersek arasına inşa edilen İzmit Körfez Geçisi Köprüsü tamamlandığında, 3 kilometre uzunluğuyla dünyanın en uzun ikinci asma köprüsü ve aynı zamanda bin 550 metrelik orta açıklığıyla da dünyanın 4. büyük asma köprüsü unvanına sahip olacak.


  Görüş Bildir