Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.595
-1.43%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C

  Alaçatı'ya inşa edilecek havalimanı ihaleye çıkarılıyor

  Alaçatı'ya inşa edilecek havaalanı projesinin yakın bir sürede ihaleye çıkarılması planlanıyor.
  • 14.03.2016 - 10:58
  Alaçatı'ya inşa edilecek havalimanı ihaleye çıkarılıyor

  Alaçatı ya inşa edilecek havalimanı ihaleye çıkarılıyor #1

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın Alaçatı'ya inşa edilecek havaalanının yakın bir sürede ihaleye çıkacağını açıklaması turizmcileri mutlu etti. Yeni Asır'ın haberine göre, Çeşmeli ve Egeli turizmciler kararın bölgeyi Fransa'nın ünlü turizm cenneti Cannes'e dönüştüreceğini açıkladı.

  YERLİ VE YABANCI TURİSTİN İLGİSİNİ ÇEKECEK

  Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkan Vekili Yakup Demir, Alaçatı Havalimanı'nın hizmete açılmasıyla bölgeye çok sayıda yerli ve yabancı turistin geleceğini ve herkesin ilgisini çekeceğini belirtti.

  Havaalanı olan bölgelerin turizmde hızla geliştiğini kaydeden Demir, "Çeşme'ye yapılacak havaalanının örneği dünyanın bir çok yerinde var. Bu sayede Çeşme'de kalite de artacak. Bu bölgeye dünyaca popüler isimler gelip, mülk satın alacak. Ayrıca Alaçatı'ya bu isimler gelip gittikçe ilçe daha da tanınıp gelişecek. Mülk alan ünlü isimler, hafta sonları Çeşme'ye gelip tatil yapacak ve bölgenin koylarını gezip ekonominin de canlanmasına katkı koyacaktır. O nedenle havaalanı bir an önce yapılmalı" dedi. 

  6 AYDA BİTİRİLEBİLİR

  Ayrıca Demir, "Zaten önemli olan işin bürokratik kısmı. Bu tamamlandıktan sonra havaalanı çok hızlı şekilde inşa ediliyor. Havalanının ihaleye çıkmasının ardından uçuşların başlayacağı tarihi ise aslında Binali Bey belirleyecek. Bence hangi tarihi söylerse o tarihe alan yetişir. Eğer "Bu projeyi Temmuz ayına bitirin yıl sonunda da hizmete açalım" derse yıl sonuna açılmış olur. Artık bu tür projeler 6 ay içinde tamamlanabiliyor" şeklinde konuştu.

  "YARIMADA'YI ŞAHA KALDIRIR"

  Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler de konuyla ilgili bir açıklama yaparak, "Adnan Menderes Havalimanı tüm dünyayla İzmir'i bağlarken Çeşme ise turizmde Yarımada'yı besleyecek bir havaalanı olur. Böyle bir proje sadece Çeşme'ye değil Seferihisar'a, Karaburun'a, Mordoğan'a kadar tüm yarımadayı şaha kaldırır. Özdere'ye kadar bu katma değer uzanır. O nedenle Çeşme havaalanı özellikle Çeşme ve İzmir'i kalkındırır" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir