Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
480.028
1.02%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C
  Ankara Esenboğa'ya metro ve teleferik inşa edilecek

  Ankara Esenboğa'ya metro ve teleferik inşa edilecek

  Ankara'daki Esenboğa metrosunun Kuzey Ankara durağına teleferik de inşa edilecek.
  • 29.04.2016 - 11:55

  Ankara Esenboğa ya metro ve teleferik inşa edilecek #1

  Ulaştırma Bakanlığı'nın yapacağı Esenboğa Metrosu'nun bir durağının da bulunacağı Kuzey Ankara Külliyesi için Büyükşehir Belediyesi teleferik yapma kararı verildi.

  TÜRKİYE'NİN EN PRESTİJLİ PROJESİ OLACAK

  Türkiye'nin en prestijli kentsel dönüşüm çalışmalarından olan Kuzey Ankara'daki 4 ayrı tepeden Külliye ve metro istasyonunun bulunduğu tepeye bağlantı kurulacak. Sabah'ın haberine göre, Ankara'nın ulaşım konusunda büyük heyecanla beklediği Esenboğa Metrosu'nda çalışmalar, 2016'nın 3'üncü çeyreğinde açılması planlanan Keçiören Metrosu'nun tamamlanması ile başlayacak.

  Keçiören Metrosu'ndaki Kuyubaşı istasyonundan entegre edilecek olan 20 kilometrelik Esenboğa Metrosu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın aldığı yeni bir kararla 7 kilometre daha uzatılarak Çubuk'ta inşa edilen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kampüsüne kadar ulaştırılacak.

  Ankara Esenboğa ya metro ve teleferik inşa edilecek #2

  DURAĞIN BİRİ KÜLLİYE'YE

  Esenboğa Metrosu'nun gideceği güzergah da yavaş yavaş netleşirken metro istasyonlarından birinin ise Büyükşehir Belediyesi tarafından Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında inşa edilen Cumhuriyet tarihinin en görkemli inanç merkezlerinden olmaya aday Kuzey Ankara Camisi ve Külliyesi'ne yapılmasına karar verildi.

  5 YILDA TAMAMLANACAK

  Büyükşehir Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından çalışmalar kapsamında 4 ayrı tepede oturan vatandaşlar teleferik sayesinde Kuzey Ankara Rekreasyon alanı, metro istasyonu ve külliyeye ulaşabilecek. 5 yıl içerisinde tamamlanması planlanan Esenboğa Metrosu'nda saha çalışmalarının başlaması ile teleferik çalışmalarına da start verilecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir