Petrol
93
-2.21%
Euro
18.2499
-0.02%
Dolar
17.937
-0.12%
Altın
1.022
-0.51%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
431.788
-1.47%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C
  Ankara-Kayseri arası 2 saate düşüyor

  Ankara-Kayseri arası 2 saate düşüyor

  Kayseri’nin yüksek hızlı tren umudu 4 yıllık bir gecikmeden sonra 2018’de gerçek oluyor.
  • 18.02.2015 - 10:46

  nyt

  Ulaşım için hızlı tren projeleri hayata geçiren Devlet Demir Yolları İdaresi (TCDD), Kayseri'ye müjdeyi verdi. Çift hat donanımlı olarak hayata geçirilmesi planlanan Yüksek Hızlı Tren'in, müşavirlik ve kontrolörlük hizmetleri için 1.9 milyar lira ayrıldığı ve projenin, Devlet Demir Yolları İdaresi (TCDD) tarafından bu yıl ihaleye çıkarılacağı bildirildi.

  PROJE ÜÇ YILDA TAMAMLANACAK

  Yozgat'ın Yerköy İstasyonu ile Kayseri arasındaki 142 km'lik hatta sürdürülecek ikinci etap yol yenileme çalışmaları yaz aylarında başlayacak. Bu güzergahta yapılacak iyileştirmelerde aksama olmadığı takdirde, proje 3 yılda tamamlanacak ve uygulanan modernizasyon programı uyarınca, Ankara ile Kayseri arasındaki 7 saatlik yolculuk süresini 2 saate indirecek. TCDD İşletmesi 2'inci Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Bayraktutar, Ankara-Sivas YHT Projesi'nin ilk etabını oluşturan Yozgat'ın,Yerköy İlçesi ile Sorgun arasındaki altyapı çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

  Bayraktutan, ikinci etabı oluşturan Sorgun-Sivas ve üçüncü etabı oluşturan Yerköy- Kırıkkale arasındaki çalışmaların ise yüzde 40'lar seviyesine getirildiğini söyledi. Ankara- Sivas YHT, Elmadağ geçiş güzergahının, mevcut projenin yanı sıra, Ankara- Kayseri YHT Projesi'ni yakından ilgilendirdiğini belirten Bayraktutan, "Yerköy - Kayseri arasındaki hızlı tren projesinde, ihale aşamasına gelindi" diye konuştu.

  'GEREKİRSE YAP-İŞLET MODELİ UYGULANMALI'

  Ankara-Kayseri Yüksek Hızlı Tren Projesi'nde Kayseri- Kapadokya-Antalya hızlı tren hattının da ele alınması gerektiğini ifade eden eski Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki şöyle dedi:

  “Ulaştırma Bakanlığı, Antalya'nın Nevşehir üzerinden YHT hattıyla Kayseri'ye bağlanacağını duyurdu. Antalya'dan Kayseri'ye uzanacak hızlı tren hattı, sadece Kapadokya'nın değil, Kayseri ile birlikte Nevşehir'e komşu öteki illerin turizmine de dört mevsim canlılık ve hareketlilik getirir. Bize göre Aksaray ve Konya'yı içine alacağı söylenen söz konusu proje de, bir an önce ele alınmalı, gerekirse Yap-İşlet Modeli ile özel sektöre ihale edilmeli. YHT ile Nevşehir üzerinden Kayseri'ye, hem de Antalya'ya ulaşmak isteyen yatırımcılar var."

  ‘PROJE KAPADOKYA'YI AKDENİZ'E AÇACAK'

  Kapadokya'yı Akdeniz'e açma amacı taşıyan proje ile açıklamalara göre 2017 yılına kadar Nevşehir-Aksaray-Konya- Konya- Antalya hattının bitirilmesi planlanıyor. Bu hat ile ayrıca 2023 yılı için konulan 10 milyon turist hedefi yakalanacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir