Petrol
79.56
0.26%
Euro
19.4925
-0.10%
Dolar
18.6394
0.02%
Altın
1.061
0.01%
Borsa
5000
0.00%
Bitcoin
320.802
-0.29%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C
  Çamlıca Camii bir günlüğüne ibadete açılacak

  Çamlıca Camii bir günlüğüne ibadete açılacak

  Çamlıca Camisi 1 Temmuz 2016 Kadir Gecesi bir geceliğine ibadete açılacak.
  • AA
  • 11.06.2016 - 12:30

  cami

  Temeli 6 Ağustos 2013'te atılan ve kaba inşaatının tamamlanmasına sayılı günler kalan Çamlıca Camisi, ilk cemaatiyle avlusunda Kadir Gecesi buluşacak. İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, 30 ay önce resmi temel atma merasimiyle inşaat çalışmalarına başladıklarını, bu kapsamda yaklaşık bir milyon metreküpe yakın toprağı taşıdıklarını anlattı. Yaklaşık 125 bin metrekarelik kapalı alana sahip külliyenin şu anda ana kubbesindeki son betonlarının atıldığını belirten Külünk, kısa bir süre sonra ana kubbeye bayrağı dikeceklerini ve böylece Çamlıca Camisi'nin kaba inşaatının tamamlanacağını söyledi.

  220 METRELİK FETİH SURESİ

  Ergin Külünk, caminin yazılarını hazırlarken rastgele bir çalışma yapmadıklarını anlatarak, caminin içindeki detaylarla ilgili şu bilgileri verdi: "Hattat Hasan Çelebi'nin liderliğindeki ekip, Mahmut Sami Hoca'nın danışmanlığında bir konsept belirledi, ardından yazılar için bir proje hazırladık. Ustalarımız, bu projeye uygun olarak ayetleri değerlendirmeye aldı. Ama dikkat ettiğimiz en büyük özellik, asla ceza ayeti koymadık, hep sevindirici ve müjdeleyici ayetleri değerlendirmeye gayret ettik. Çok bildik ayetleri yanında, cami yazıları anlamında daha az bilinir yazılar da yer alacak caminin içinde. Ana kubbemizde Allah isminin yanında 15 Esmaül Hüsna var. Bunu yaparken Haşr Suresi'nin son iki ayetinden hareket ederek onu yazdık. Camimizin ana kubbesini taşıyan ana kemerlerin altında Fetih Suresi'nin tamamı yer alacak ve bu yazının boyu 220 metre olacak. Camimizin kıble cephesindeki pencerelerin üzerinde de dualar olacak. Kadınlar bölümünde ise halının renginden, duvardaki boyaya ve hat yazılarına kadar kadar tamamen hanımlara yönelik çalışma yaptık."

  KADİR GECESİ BİR GÜNLÜĞÜNE İBADETE AÇILACAK

  Külünk, projeye başladıklarında 1 Temmuz 2016 Kadir Gecesi vatandaşları camiye ibadet etmeye davet ettiklerini hatırlatarak, "Bu sözü yerine getirmek için şadırvan avlumuzu namaz kılacak şekilde organize ediyoruz. Çamlıca Camisi'nde, Kadir Gecesi ibadet edeceğiz. Vatandaşlar ilk önce Üsküdar Belediyesinin sokak iftarında orucunu açacak, ardından Kadir Gecesi'ni ihya edeceğiz. Enderun teravih ekibi, ilahiler, kasideler ve dualar okuyacak. Kadir Gecesi için yaklaşık 10 bin kişilik hazırlık yapıyoruz" diye konuştu.

  "24 SAAT YAŞANIR HALE GELECEK"

  Çamlıca Camisi'nin de içinde bulunduğu 400 dönümlük alanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile farklı kurumların özel çalışmalar yaptığını anlatan Külünk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çamlıca Tepesi'nin 24 saat yaşanır hale gelmesi için yeni tesisler yapılacak. Altunizade, Çamlıca Tepesi, Ferah Mahallesi metro çalışması başlayacak. Şu anda devam etmekte olan Bulgurlu, Kirazlıtepe, Küplüce'ye giden karayolu tünelinde açık yol çalışması devam etmekte. Biz de bu çalışmalar içinde devam eden bir projeyiz. Kendi takvimimize uyarak, önümüzdeki sene içinde camimizi büyük ihtimalle bitirmiş olacağız ama resmi açılış anlamında bakarsak iki sene gibi bir süre içinde diğer projelerin de eş zamanlı tamamlanmasıyla Çamlıca Tepesi, vatandaşların hizmetine sunulacak. Ulaşım hatlarının devreye girmesiyle vatandaşların Çamlıca Tepesi'ne gelişleri kolaylaşacak. Küçük Çamlıca Tepesi'ne yapılan büyük verici bittikten sonra, buradaki tüm vericiler kaldırılacak. Elektromanyetik kirlilik ortadan kalkınca Küçük Çamlıca Tepesi'ne olan rağbet çok fazla artacak ve 24 saat yaşayan bir mekan haline gelecek."


  Görüş Bildir