Petrol
85.41
-2.03%
Euro
18.1508
-0.04%
Dolar
18.4899
-0.09%
Altın
988.36
0.04%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
366.248
0.95%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C
  Demirden İpek Yolu Edirne'de heyecan yarattı

  Demirden İpek Yolu Edirne'de heyecan yarattı

  Kars-Edirne raylı sisteminin İpek Yolu'na bağlanacağı ve Kars-Tiflis-Bakü hattının Çin ile birleşeceği haberi Edirne'de heyecan yarattı.
  • AA
  • 07.09.2016 - 09:51

  ipekyolu

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Çin'in Hangcou kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nin sonunda Kongre Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Kars-Tiflis-Bakü hattının Çin ile birleştirileceğini ve bunun da İpek Yolu'na katkı sağlayacağını, ayrıca Kars - Edirne raylı sisteminin de İpek Yolu'na destek vereceğini belirtmesi, Edirne'de tüm kesimlerde heyecanla karşılandı. Edirne'de müteahhitlik yapan Yunus Ekşi, doğu ile batı arasında ticaret bağlarını güçlendirecek olan İpek Yolu projesinin Edirne'ye büyük faydalar sağlayacağını belirtti.

  YATIRIMCININ EDİRNE'YE İLGİSİ ARTACAK

  Üretim ve sanayiye dayalı projelerin hareketleneceğini söyleyen Ekşi, "Bu proje bizi üretime yönlendirecektir. Kaliteli üretim yaparak yeni pazarlara satabiliriz. İnşaat maliyetleri de düşecektir. Lojistik ve nakliye önem kazanacaktır. Edirne için milat bir proje olur. Bu demiryolu projesinden en büyük faydayı görecek bir illerden biri Edirne'dir" dedi.

  Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, hızlı tren ve ticari işbirlikleriyle beraber Edirne'nin İstanbul'a yakın olmasıyla stratejik bir değer kazanacağını söyledi. Bazı büyük yatırımcıların Edirne'ye şimdiden ilgi duymaya başladığını anlatan Çeker, "Edirne'de lojistik gelişecektir. Bu projeden sonra Edirne'de araziler değerlenip satışların artacağını tahmin ediyorum. Umarım bu projeler gerçekleştirilip ülkemiz ve şehrimize değer katar" ifadelerini kullandı.

  Edirne'de kuyumculuk yapan Rahmi Cömert ise "Edirne böyle projelerle eski güçlü zamanlarına dönebilir. Edirne'nin tanınması turizmin gelişmesine katkı sağlayacak bu proje, çok büyük faydalar sağlar" dedi. 71 yaşındaki Halit Kıyaklın da gençlere yeni iş alanları ve istihdam oluşturabilecek projelerin en kısa sürede başlanmasını temenni ettiğini söyledi.


  Görüş Bildir