Petrol
86.3
2.43%
Euro
19.309
0.32%
Dolar
18.6382
0.00%
Altın
1.054
0.64%
Borsa
4955
-0.15%
Bitcoin
319.759
1.98%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C
  Dev projeyle Asya ve Avrupa arasındaki mesafe kısalacak

  Dev projeyle Asya ve Avrupa arasındaki mesafe kısalacak

  Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Projesi'nin tamamlanmasıyla Asya ve Avrupa arasındaki seyahat süresi 15 güne kadar inecek.
  • AA
  • 08.11.2016 - 12:07

  Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Projesi'nin inşa çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 2016 yılının sonlarına doğru hayata geçmesi planlanan hattın Avrupa ve Asya arasındaki seyahat süresinin 15 güne indirimesi planlanıyor.

  Dev projeyle Asya ve Avrupa arasındaki mesafe kısalacak #1

  Dev projeyle Asya ve Avrupa arasındaki mesafe kısalacak VİDEO

  2008'DE YAPIMINA BAŞLANMIŞTI

  Azerbaycan'ın başkenti Bakü'den başlayıp, Gürcistan'ın Tiflis ve Ahılkelek şehirlerinden geçerek Kars'a kadar yol alan 826 kilometrelik Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demir Yolu Projesi'nin yapımına 2008'de başlandı.

  Dev projeyle Asya ve Avrupa arasındaki mesafe kısalacak #2

  EVLER BOŞALTILDI

  Kars Valisi Rahmi Doğan, yaptığı açıklamada, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının ilk etabının yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirterek, "Bu hat üzerindeki en büyük engel Kümbet köyündeki bir kamulaştırma sorunuydu. Vatandaşlarımız ile bu noktada bir toplantı gerçekleştirildi ve anlaşma sağlandı. Vatandaşlarımız evlerini kendi rızalarıyla boşaltıyorlar. Biz de devlet olarak kendilerine her türlü imkanı sağladık. Bu boşaltılan yerleri biz hızlı bir şekilde yıkacağız ve firmaya teslim edeceğiz."

  Dev projeyle Asya ve Avrupa arasındaki mesafe kısalacak #3

  1 OCAK'TA TEST SÜRÜŞÜNE BAŞLANACAK

  Doğan, ayrıca test sürüşüne yeni yıl ile birlikte başlayacaklarını ifade ederek, "Bakü-Tiflis-Kars demiryolunda 1 Ocak tarihiyle test sürüşüne başlamış olacağız. Bununla birlikte Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı açılmış olacak. Tabii bu hattın açılmış olması yöremize, bölgemize çok ciddi bir katkı sağlayacak, ilimize yatırımların gelmesine önayak olacaktır. Bu açılacak olan hat ilk etapta tek hat. Biz ardından ikinci hattın yapım çalışmalarına başlayacağız ve bu güzergahı canlandıracağız. Birinci hattı yıl sonu itibarıyla tamamlamış oluyoruz. İkinci hattın projelendirmesi de zaten vardı. İlk etapta birinci hat üzerinden çalıştık. Aynı zamanda gidiş geliş şeklinde iki hattı bir şekilde faaliyete geçirmiş olacağız" diye konuştu.


  Görüş Bildir