Dolar
6.7851
-0.3656%
Euro
7.5831
0.1915%
Altın
1740.12
0.0264%
Borsa
108105.14
0.7821%
G. Altın
380.697
-0.0616%
Bitcoin
68521.24
4.6639%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C

  Esenler'deki dev projede imzalar atıldı

  Esenler'in tarihini ve talihini değiştirecek dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ise en büyük şehir parkı projesinin startı verildi.
  • İHA
  • 25.05.2015 - 16:57

  Esenler'deki dev projede imzalar atıldı

  park

  Esenler halkının yıllardır beklediği ve 11 Mayıs günü Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan tarihi projede ilk imzalar atıldı. Dünyanın En Büyük Kentsel Dönüşüm ve Dünyanın Üçüncü, Türkiye’nin En Büyük Şehir Parkı Projesi'nin Protokol İmza Töreni, Esenler'de Ramada Plaza'da yapıldı.

  Törene; Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İller Bankası Genel Müdürü Mehmet Turgut Dededoğlu, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler Belediyesi Başkan Yardımcıları ve AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran ile çok sayıda davetli katıldı.

  ESENLER YENİ UMUTLARA YELKEN AÇTI

  Tarihi projenin tanıtım filmi ile başlayan törende ilk konuşmayı Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu yaptı. Esenler halkının 11 Mayıs günü tarihi bir ana tanıklık ettiğine dikkat çeken Başkan Göksu, "Esenlerliler yıllardır bu projeyi bekliyordu. O gün Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı tarihi proje ile Esenler halkının acıları son buldu. Bu proje ile Esenler, yeni umutlara yeni heyecanlara yelken açtı" dedi.

  GELENEKSEL MİMARİ İLE MODERN BİR ŞEHİR

  Başkan Göksu, Esenler ilçe sınırları içerisinde bulunan 8,7 milyon metrekare alanın kentsel dönüşüm çalışmaları için gerekli rezerv alan sıkıntısını ortadan kaldıracağını söyledi. Projenin dört temel özelliğe sahip olduğunu anlatan Başkan Göksu, "Kuracağımız şehir, toprağa yakın olacak; en fazla altı katlı binalardan oluşacak. Geleneksel mimari ile modern bir şehir kurulacak; son teknoloji bilgi işlem ürünleriyle donatılmış olacak. En önemli özelliği ise, bu şehir kendi üzerinde yaşayana bir maliyet getirmeyecek" diye konuştu.

  ESENLER'DE 90 BİN KONUT YENİLENECEK

  Yeni Esenler'in aynı dertlere de çözüm üreteceğini belirten Başkan Göksu, sözlerini şöyle tamamladı: "İmar ve mülkiyet sorunları nedeniyle ilçemizde herhangi bir işlem yapılamayan 40 bin konut var. Bu proje ile 200 bin kişinin transferini gerçekleştireceğiz. Bu 40 bin konut başta olmak üzere toplam 90 bin konutu yenileyeceğiz."

  BİR RÜYA GERÇEK OLDU

  Törende İller Bankası Genel Müdürü Mehmet Turgut Dedeoğlu da bir konuşma yaparak projenin önemine değindi. Projenin Esenler'e ve İstanbul'a hayırlı olmasını dileyen Dedeoğlu, "Bir yıl önce konuştuğumuzda rüya gibiydi, hayal gibiydi. Bugün bu rüyayı, bu hayali gerçeğe dönüştürüyoruz" dedi.

  ESENLER ESENLİK DOLU BİR ŞEHİR OLUYOR

  Törende davetlilere son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce hitap etti. Bakan Güllüce, Esenler'in herkesin esenlik bulduğu bir şehir haline geldiğini ifade ederek, projede emeği geçen herkesi kutladığnı belirtti.

  BAKAN GÜLLÜCE VE BAŞKAN GÖKSU İMZALADI

  Konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Dünyanın en büyük kentsel dönüşüm ve dünyanın üçüncü, Türkiye’nin en büyük şehir parkı projesine ilişkin protokole imza attılar. Atılan imzalarla dev proje fiilen başlamış oldu.

  Görüş Bildir