Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1439
0.04%
Dolar
18.5038
0.01%
Altın
991.67
0.35%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
360.107
-0.51%
20ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 20 C

  Galataport için 4.5 milyarlık imzalar atıldı

  4,5 milyar liraya mal olacak Galataport projesi için imzalar atıldı.
  • 02.09.2016 - 08:58
  Galataport için 4.5 milyarlık imzalar atıldı

  galataport

  Doğuş Grubu ve Bilgili Holding ortaklığında yapılan Galataport projesinde finansman için imza töreni yapıldı. Törende konuşan Doğuş Grubu CEO'su Hüsnü Akhan şunları söyledi: "Ülkemizin potansiyeline inanan bir grup olarak uzun vadeli bir bakış açısıyla projeleri hayata geçiriyoruz. Özel sektörün canlılığı ve ekonominin güçlü potansiyeli gibi avantajlara odaklanan hızlı büyüme ve yatırım sürecimiz bu yıl da devam ediyor. Öncelikli stratejimiz yurt içi ve yurt dışında değer yaratmak.

  2018'İN SON ÇEYREĞİNDE TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR

  Altı yerli bankanın katılımıyla 1,02 milyar euro finansman sağlandı. Galataport projesinn finansmanı 3,5 yıl anapara ödemesiz toplam 14 yıl vadeli olacak şekilde imzalandı. İstanbul'un tarihi açıdan en önemli noktalarından birinde yer alan projenin 2018'in son çeyreğinde tamamlanmasını hedeflemekteyiz. Bir liman sahası olmasının yanı sıra yepyeni bir yaşam alanı olması için toplam 4,5 milyar liralık yatırım yapacağız.

  Galataport için 4.5 milyarlık imzalar atıldı #2

  9 BİN 500 KİŞİYE İSTİHDAM

  Galataport projesi içinde barındırdığı faaliyet alanı ve yatırım ile ülke turizmine de önemli katkılar yapacak. Yılda 3 millyon kruvaziye olmak üzere 7 milyon yabancı ziyaretçiyle turizm gelirine 5 milyar liralık turizme katkı sağlamasını bekliyoruz. 20-25 milyon yerli ziyaretçinin Galataport'a gelmesini bekliyoruz. İnşaat süresince 5 bin kişiye, proje bittiğinde 4 bin 500 kişiye istihdam öngörüyoruz. Binaların cephelerinde şehir siluetini bozacak yapısal değişiklik olmayacak. Tophane Saat Kulesi ve Nusretiye Camii'nin olduğu bölge tarihi dokuya uygun olarak yeniden kullanıma sunulacak. 250 yıldan bu yana halkın kullanımına kapalı olan rıhtım halka açılacak.

  HONG KONG'DAN 500 MİLYON LİRALIK YABANCI YATIRIM

  Hong Kong kökenli Peninsula Hotels ile Karaköy tarafındaki tarihi binalar için bir anlaşma yaptık. Otel projesinde tarihi binalar korunacak ve aslına uygun halde yenilenecek. Peninsula grubu yüzde 50 hissedar olarak otel projesinde yer alacak. Projeye 500 milyon TL tutarında doğrudan yabancı yatırım söz konusu olacak. Bu marke ilk kez Türkiye pazarına girmiş olacak. Liman tarafında dünyada ilk kez uygulanacak ve zemin altında çalışacak gemi körük sistemi hedeflemekteyiz. Terminal alanına yolcular tünel aracılığıyla ulaşacak. Pasaport ve gümrük işlemleri zemin altında çözülecek. Galataport 112 bin metrekarelik planlama alanına, 10 bin metrekarelik rıhtım alanına, 20 bin metrekarelik terminal inşaat alanına sahip. 30 bin metrekarelik alan yeşil alan olacak.

  BİLGİLİ: İSTANBUL'UN SOSYAL YAŞANTISI DEĞİŞECEK

  Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili törendeki konuşmasında şöyle konuştu: "Doğuş Holding turizm yatırımlarında yiyecek içecek ve eğlence sektöründe en büyüklerden bir tanesi. Galataport İstanbul'un en önemli gayrimenkul projesi. İstanbul'un tüm sosyal yaşantısını değiştirecek."

  ŞAHENK: TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ GAYRİMENKUL PROJESİ

  Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk konuşmasında şunları söyledi: "Bu projenin Türkiye için çok büyük önemi var. Türkiye'ye katacağı değer bakımından çok önemli. Galataport belki de Türkiye'nin en önemli gayrimenkul projesi. Projenin finansmanı altı güzide Türk bankası tarafından sağlanması bu dönemde çok önemli. Finansmanın ölçeği, vadesi bizlerin ve finans sektörünün gücünü göstermesi bakımından önemli. Bugünkü imza töreni Türk iş alemi olarak nereden nereye geldiğimizi göstermesi açısından bir gurur vesilesidir. Projenin iki hedefini vurgulamak istiyorum. İlk olarak 200 yıldır İstanbul halkının erişimine kapalı liman sahası kullanıma açılacak. İkinci olarak kruvaziyer turizminde İstanbul hak ettiği yere yükselecek. Galataport tamamlanma sürecinde ve hayata geçtiğinde yaratacağı binlerce iş olanağına ek olarak 500 milyon TL doğrudan yabancı yatırıma vesile olacak. "


  Görüş Bildir