Petrol
99.91
-2.78%
Euro
17.5277
0.34%
Dolar
17.2237
1.47%
Altın
962.9
0.01%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
347.317
4.08%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  İstanbul Havalimanı 'engelli dostu'

  Tüm fazları tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Havalimanı, engelli yolcular için özel olarak tasarlandı.
  • AA
  • 14.11.2018 - 15:47
  İstanbul Havalimanı 'engelli dostu'

  Tüm fazları tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Havalimanı, engelli yolcular için özel olarak tasarlandı. Havalimanında engelli yolcular için ayrı otoparklar, asansörler, hissedilebilir şeritli yollar, özel giriş kapıları tasarlandı. İstanbul Havalimanı, engelli yolcuların rahat kullanabilmesi ve her türlü hizmetten faydalanabilmesi için özel olarak düzenlendi. Havalimanı otoparkının toplam araç park kapasitesinin yüzde 5'i engelli yolcular için ayrıldı.

  PARALEL TASARLANDI

  Havalimanının toplam 40 bin araçlık otopark alanı göz önüne alındığında bu rakam, iki bin engelli park yeri anlamına geliyor. Ayrıca tüm engelli aracı park alanları, otoparktaki asansör noktalarına paralel olacak biçimde planlandı. Böylece aracını park eden engelli, kolaylıkla asansöre ulaşarak havalimanına girebilecek. Belirlenen park alanlarına engelli işareti ve diğer araçların da bu alana park etmemeleri için uyarı levhaları konuldu.

  İstanbul Havalimanı engelli dostu #1

  GÖRME ENGELLİLER İÇİN HİSSEDİLEBİLİR YÜZEYLER

  Havalimanına giden engelli yolcular, terminale 2 yoldan giriş yapacak. Engelliler, kendileri için özel tasarlanan yollardan havalimanına giriş yapacak. Servis katında araçtan iniş noktasından başlayarak giden yolcu katına çıkan asansör önlerine kadar, hissedilebilir yüzey şeritler bulunuyor. Giden yolcu katında otopark ve terminali birbirine bağlayan köprülerin otopark sınır noktasından başlayarak 2 köprü boyunca uzanan ve danışma ofislerinde son bulan 2 şerit hissedilebilir yüzey konuldu. Gelen yolcu katı da engelliler için özel hazırlandı.

  Gelen engelli yolcular, terminalin giden yolcu katında bulunan 2. kapıdan çıkış yapacaklar. Dış hatlar gelen yolcu, karşılayıcı-uğurlayıcı alanına açılan çıkış kapısından başlayarak 1 şerit hissedilebilir yüzey, iç hat gelen yolcu karşılayıcı-uğurlayıcı alanına açılan çıkış kapısından başlayarak 1 şerit hissedilebilir yüzey 2. çıkış kapısına kadar uzanıyor. Engellilerin toplu ulaşım araçlarına ve taksilere ulaşmaları için taksi yoluna kadar hissedilebilir yüzey konuldu.

  Havalimanında engelliler için check-in kontuar, güvenlik ve pasaport geçişleri için ayrı bankolar oluşturuldu.

  İstanbul Havalimanı engelli dostu #2

  ASANSÖR VE YÜRÜYEN MERDİVENLER ENGELLİLER İÇİN TASARLANDI

  Terminaldeki tüm asansörler normal yolcu ve engelli yolcu standartlarına uygun hazırlandı. Türkçe ve İngilizce sesli uyarı sistemi, Braille alfabesi bulunan asansör önlerinde en az 170-170 santimetrelik manevra alanı bulunuyor. Yürüyen merdivenlerin, merdivenin başında ve sonunda kırmızı ve yeşil ışıklar ile hareket yönü ve hareket başlangıç yönü belirtildi. Ayrıca her basamak kenarı merdiven çevresi ile zıt renkler ve tonlarla belirginleştirildi.

  Yürüyen bantların eğimi yüzde 12'den daha az olarak ayarlandı ve hız ayarı uygulaması kullanılarak saniyede yarım metreden daha fazla hızlanması engellenebiliyor. Terminal binasına bağlı 77 adet yolcu köprülerinin her birinde engelli yolcuların kullanımına sunulan asansörler bulunuyor.

  İstanbul Havalimanı engelli dostu #3

  ÖZEL DİNLENME ALANI

  İstanbul Havalimanı'nda engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı kişiler için özel dinlenme noktaları oluşturuldu ve bekleme koltukları konuldu. Tüm oturma gruplarının yüzde 5'i kadar olana bu alanlar, engelli işareti ile belirtildi. Giden yolcu katında 2 ayrı bölgesinde engelli yolcu bekleme alanı oluşturuldu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir