Petrol
110.94
0.86%
Euro
16.8521
0.30%
Dolar
15.8047
-0.43%
Altın
946.37
0.40%
Borsa
2354
-0.77%
Bitcoin
484.656
0.80%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C
  İstanbul Uluslararası Finans Merkezi inşaatı başlıyor

  İstanbul Uluslararası Finans Merkezi inşaatı başlıyor

  İstanbul Uluslararası Finans Merkezi için gerekli ruhsat izinleri alındıktan sonra projeye ilk kazma bu ay içinde vurulacak.
  • 23.03.2016 - 09:29

  İstanbul Uluslararası Finans Merkezi inşaatı başlıyor #1

  Türkiye'nin ilk 30 ülke içerisinde yer almasını sağlayacak İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) projesinde son aşamaya gelindi. Gerekli ruhsat izinleri alındıktan sonra projeye ilk kazmanın bu ay içinde vurulacağı belirtiliyor.

  Projenin inşa aşamasıyla ilgili açıklama yapan Ergün Turan, yıllık yaklaşık 20 milyar euro gelir elde edileceğini belirterek finans merkezi olmak için Dubai, Pekin ve Londra ile yarışacaklarını sözlerine ekledi.

  SELÇUKLU VE OSMANLI MİMARİSİNDEN YARARLANILACAK

  Nisan ayı başlangıcında proje için yaklaşık 2 milyar dolar yatırım yapılması planlanıyor. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi'nde Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) gibi kamu kurumları inşaatları da yer alıyor.

  İstanbul Finans Merkezi'nin Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden yararlanarak tasarlandığını dile getiren Ergün Turan, Tarihi Yarımada, Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı'nın etkilerinin bugüne taşınmasının amaçlandığını açıkladı.

  HİZMET BİRİMLERİ YER ALACAK

  Anadolu Yakası'nın simgesi olması planlanan Ataşehir'de E5 ile TEM otoyollarının kesiştiği alana inşa edilecek İFM'nin konumu ve mimarisiyle Anadolu Yakası'nın simgesi olarak tasarlandığının altını çizen Ergün Turan, kampüste, 3 bin kişilik kongre ve kültür sarayı, kütüphane, oteller, okul, kreş, cami, sağlık merkezi, itfaiye, karakol gibi destek ve hizmet birimlerinin yer alacağı ifade ediliyor.

  BDDK ve SPK'ya yer teslimi yapıldı, MB ile protokol imzalandı BDDK'nın hizmet binasıyla ilgili olarak arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı ihalesi gerçekleştirildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir