Euro
8.9584
0.22%
Dolar
7.3995
0.76%
Altın
438.51
0.32%
Borsa
1.484
-3.37%
Bitcoin
220.500
-4.79%
4ºC
İstanbul
Bulutlu 4 C

  İstanbul'a dev bilim merkezi geliyor

  Ekim'de açılması planlanan 'İstanbul Bilim Merkezi Üsküdar', İstanbul’u bilim ve teknoloji turizminin yeni merkezi yapacak.
  • AA
  • 13.04.2016 - 14:39
  İstanbul'a dev bilim merkezi geliyor

  Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “3 ay içinde Türk Uzay Ajansı”nın açılacağını açıklamasına paralel bu yıl içerisinde İstanbul’da dev bir bilim merkezi de hizmete giriyor. Üsküdar Belediyesi’nin dev projesini hayata geçiren Asal Bilim, “İstanbul Bilim Merkezi Üsküdar” ile eğitim veren, bilim üreten ve teknoloji ihraç eden bir merkez olarak batı ülkelerindeki muadilleri ile yarışır nitelikte bir kurumu ülkemize kazandırmayı planlıyor.

  İstanbul a dev bilim merkezi geliyor #1

  35 BİN METREKARELİK ALANDA İNŞA EDİLİYOR

  35 bin metrekare kapalı alan üzerinde yapımı tamamlanan bilim merkezi uzay, uydu teknolojileri, doğa bilimleri, robotik ve tıp teknolojileri alanında özel galerileri, atölye ve ar-ge çalışmaları, her yaş kuşağına hitap edecek etkinlik modülleri ile vatandaşların (özellikle gençlerin) bilim ve teknoloji alanındaki farkındalığını artırması hedefleniyor. Türkiye’nin en büyük sergi alanlarına ve bilim müzesine sahip olacak kurumda, çok amaçlı salonlar, sıra dışı bir konferans salonu, fitness alanları ve iki adet yüzme havuzu da yer alıyor. Türkiye'nin en büyük Gezegen Evi de İstanbul Bilim Merkezi’nde faaliyet gösterecek. 54 metre yüksekliğindeki “Gözlem Kulesi” ise ziyaretçilere dijital dürbün ile İstanbul’un eski ve yeni halini seyretme imkanı sunacak. Dev kompleksin yıllık en az 450 bin yerli ve yabancı misafiri ağırlaması planlanıyor.

  YENİ BİLİM ADAMLARI YETİŞECEK

  Asal Bilim Yönetim Kurulu Başkanı Esat Ertaç Erbesler, 21. Yüzyılda bilim üreten merkezlere ihtiyaç bulunduğunu belirtti. “Toplumsal bakışı değiştirmeliyiz” diyen Erbesler, bu doğrultuda, Türkiye’nin ihtiyaçlarından yola çıkarak projelendirilen ve “İstanbul Bilim Merkezi Üsküdar” şeklinde isimlendirdikleri dev kompleksin dünyada yükselen trend olan bilim turizminin yeni destinasyonu olacağını da belirtti ve “Her yıl en az 500 özel ve yetenekli çocuk ve gencin bilimsel araştırma yapmasına, uluslararası yarışmalara katılmasına ve geliştirdiği projenin patent alımına destek sağlanacak" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir